676734-2026 - Procedura konkurencyjna
Polska – Usługi udzielania kredytu – Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego w wysokości 3 200 000,00 zł na pokrycie planowanego deficytu budżetu gminy oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Usługi
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego w wysokości 3 200 000,00 zł na pokrycie planowanego deficytu budżetu gminy oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań
Opis: 3.1 Przedmiotem zamówienia publicznego jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego w wysokości 3 200 000,00 zł (słownie: trzy miliony dwieście tysięcy złotych) na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Zakrzówek w 2026 r. oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 3.2 Podstawowe dane o kredycie: a) kwota kredytu: 3 200 000,00 zł b) okres kredytowania: od dnia podpisania umowy do dnia 31.12.2040 r. c) kredyt zostanie uruchomiony, oddany do dyspozycji Zamawiającego w terminie do 31.12.2026 r. d) uruchomienie kredytu nastąpi nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od dnia złożenia przez Zamawiającego pisemnej dyspozycji o uruchomieniu kredytu. Czas uruchomienia kredytu będzie podstawą oceny ofert na zasadach określonych w rozdziale 17 SWZ e) maksymalny termin wykorzystania środków z kredytu ustala się do dnia 31.12.2026 r. f) Wykonawca udzieli karencji w spłacie kredytu do dnia 31.03.2027 r. g) spłata kapitału następować będzie w ratach kwartalnych (w ostatnim dniu każdego kwartału) po okresie karencji, zgodnie z poniższym harmonogramem: Lp. Termin Rata kapitału 1. 31.03.2027 50 000,00 zł 2. 30.06.2027 50 000,00 zł 3. 30.09.2027 40 000,00 zł 4. 31.12.2027 30 000,00 zł 5. 31.03.2028 50 000,00 zł 6. 30.06.2028 50 000,00 zł 7. 30.09.2028 40 000,00 zł 8. 31.12.2028 30 000,00 zł 9. 31.03.2029 50 000,00 zł 10. 30.06.2029 50 000,00 zł 11. 30.09.2029 40 000,00 zł 12. 31.12.2029 30 000,00 zł 13. 31.03.2030 50 000,00 zł 14. 30.06.2030 50 000,00 zł 15. 30.09.2030 50 000,00 zł 16. 31.12.2030 30 000,00 zł 17. 31.03.2031 50 000,00 zł 18. 30.06.2031 50 000,00 zł 19. 30.09.2031 50 000,00 zł 20. 31.12.2031 30 000,00 zł 21. 31.03.2032 50 000,00 zł 22. 30.06.2032 50 000,00 zł 23. 30.09.2032 50 000,00 zł 24. 31.12.2032 50 000,00 zł 25. 31.03.2033 50 000,00 zł 26. 30.06.2033 50 000,00 zł 27. 30.09.2033 50 000,00 zł 28. 31.12.2033 60 000,00 zł 29. 31.03.2034 70 000,00 zł 30. 30.06.2034 70 000,00 zł 31. 30.09.2034 70 000,00 zł 32. 31.12.2034 60 000,00 zł 33. 31.03.2035 70 000,00 zł 34. 30.06.2035 70 000,00 zł 35. 30.09.2035 70 000,00 zł 36. 31.12.2035 60 000,00 zł 37. 31.03.2036 70 000,00 zł 38. 30.06.2036 70 000,00 zł 39. 30.09.2036 70 000,00 zł 40. 31.12.2036 60 000,00 zł 41. 31.03.2037 70 000,00 zł 42. 30.06.2037 70 000,00 zł 43. 30.09.2037 70 000,00 zł 44. 31.12.2037 60 000,00 zł 45. 31.03.2038 70 000,00 zł 46. 30.06.2038 70 000,00 zł 47. 30.09.2038 70 000,00 zł 48. 31.12.2038 60 000,00 zł 49. 31.03.2039 70 000,00 zł 50. 30.06.2039 70 000,00 zł 51. 30.09.2039 70 000,00 zł 52. 31.12.2039 60 000,00 zł 53. 31.03.2040 80 000,00 zł 54. 30.06.2040 80 000,00 zł 55. 30.09.2040 80 000,00 zł 56. 31.12.2040 60 000,00 zł RAZEM: 3 200 000,00 zł h) Zamawiający zastrzega sobie możliwość nie wykorzystania pełnej wysokości kwoty kredytu i) od niewykorzystanej kwoty kredytu nie będzie pobierana przez Wykonawcę żadna opłata lub prowizja. Strony ustalą nowy harmonogram spłaty kredytu i dokonane ustalenia zostaną zapisane w formie aneksu do umowy j) spłata kredytu będzie się odbywać w złotych polskich (PLN) k) spłata odsetek następować będzie w okresach kwartalnych począwszy od 31.03.2027 r. Spłata odsetek odbywać się będzie tylko od kwoty faktycznie uruchomionego kredytu na podstawie pisemnego zawiadomienia z banku o wysokości naliczonych odsetek w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału l) Jeżeli termin spłaty kredytu upływać będzie w sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, spłata kredytu lub odsetek nastąpi w następnym dniu roboczym określającym termin spłaty m) kredyt oprocentowany będzie według zmiennej stopy procentowej stanowiącej sumę stopy referencyjnej (wysokość stawki WIBOR 3M określona na przedostatni dzień roboczy każdego kwartału kalendarzowego poprzedzającego kwartał kalendarzowy jej obowiązywania.) i marży banku. Marża banku nie może ulec zwiększeniu w trakcie trwania umowy kredytowej n) przy naliczeniu odsetek przyjmuje się, że miesiąc ma rzeczywistą liczbę dni kalendarzowych, natomiast rok 365 dni o) Zamawiający zastrzega sobie prawo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów do: – wcześniejszej spłaty kredytu lub jego części. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu odsetki liczone będą do dnia spłaty kredytu, a nie do końca umowy kredytu – wcześniejszej spłaty poszczególnych rat w ramach danego roku budżetowego p) wszelkie zmiany dotyczące terminu spłaty kredytu wymagają zgodnych oświadczeń woli Zamawiającego i Wykonawcy dla swej ważności w formie pisemnej w postaci aneksu do umowy q) Zamawiający nie przewiduje żadnych prowizji bankowych i innych opłat w związku z obsługą, przygotowaniem i udzieleniem kredytu poza wymienionymi w SWZ, np. za wydanie zaświadczenia, sporządzenie aneksu do umowy itp. (koszty prowizji i pozostałych opłat należy skalkulować w marży kredytu) r) zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową s) marża bankowa nie może być pobrana jednorazowo, lecz ma być wkalkulowana w raty kwartalne t) Zamawiający oświadcza, że nie posiada zaległości w regulowaniu zobowiązań wobec instytucji finansowych (ZUS, US) u) w ciągu ostatnich pięciu lat nie została podjęta uchwała o nieudzieleniu absolutorium organowi wykonawczemu reprezentującemu Gminę Zakrzówek v) w ciągu ostatnich pięciu lat na rachunkach bankowych Gminy Zakrzówek nie występowały zajęcia egzekucyjne, ani nie
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 66113000 Usługi udzielania kredytu
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Opcje:
Opis opcji: Zamawiający nie przewiduje opcji.