2. Procedura
Procedura
Tytuł: B/20/2026 Przebudowa budynku Biblioteki Głównej i Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Opis: I. Przedmiotem zamówienia jest: Przebudowa budynku Biblioteki Głównej i Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. 1. Opis przedmiotu zamówienia ujęto w załączniku nr 1A do SWZ (folder plików). 2.1 Zamawiający umożliwia dokonanie wizji lokalnej budynku Biblioteki w celu zapoznania się z miejscem wykonania przedmiotu zamówienia. 2.2 Przedmiotowa wizja nie jest obowiązkowa i nie będą miały zastosowania przepisy art. 226 ust.1 pkt 18 ustawy. 2.3 Szczegółowe informacje dotyczące wizji lokalnej znajdują się w Rozdziale I pkt 3.2.7 SWZ II. Pozostałe informacje 1. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. 2. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych. 3. Na podstawie art. 95 ustawy Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę na podstawie stosunku pracy (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 277 ze zm.) osób wykonujących wskazane poniżej czynności związane z realizacją zamówienia, których wykonanie polega na wykonywaniu pracy. Rodzaj czynności związanych z realizacją zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie stosunku pracy przez Wykonawcę lub Podwykonawcę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia: prace ogólnobudowlane. Sposób weryfikacji przez Zamawiającego zatrudnienia tych osób oraz uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez Wykonawcę wymagań związanych z zatrudnianiem tych osób oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań zostały określone przez Zamawiającego w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 3 do SWZ. 4. Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust.1 pkt 7 i 8 ustawy Pzp. 5. Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy 5.1. Zamawiający będzie żądał od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 5% ceny całkowitej podanej w ofercie, które służy do pokrycia roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. 5.2. Wykonawca zaproponuje formę wniesienia zabezpieczenia: w pieniądzu, poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym, że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, gwarancjach bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych, poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000r o utworzeniu Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. Gwarancje muszą być bezwarunkowe. 5.3. Zabezpieczenie może być wniesione w jednej lub kilku formach. 5.4. Siedemdziesiąt [70] % procent zabezpieczenia zostanie zwrócone w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane, a trzydzieści [30] % procent zostanie zwrócone w 15 dni po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji.wykonane, a trzydzieści [30]% procent zostanie zwrócone w 15 dni po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji. 5.5. Zabezpieczenie musi być wniesione najpóźniej w dniu zawarcia umowy. (pozostałe informacje dot. zabezpieczenia zamieszczono w pkt 21 SWZ)
Wewnętrzny identyfikator: B/20/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Główne aspekty procedury: 1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu: 1.1. na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy (z zastrzeżeniem art. 110 ust. 2 ustawy), 1.2. na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 514 ze zm.), zwanej dalej ustawą o szczególnych rozwiązaniach. Zamawiający wskazuje, że w zakresie przesłanki wykluczenia, o której mowa w pkt 1.2. Wykonawca składa oświadczenie w Części III Sekcja D jednolitego dokumentu „Podstawy wykluczenia o charakterze wyłącznie krajowym”. 1.3. tj. nie są podmiotami, o których mowa w art.5k lit. a)-c) wprowadzonym art. 1 pkt 23 rozporządzenia 2022/576 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1); lub nie będą wykonywać przedmiotu zamówienia z udziałem podmiotów, o których mowa w art. 5k lit. a)-c) wprowadzonym art. 1 pkt 23 rozporządzenia 2022/576 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1). 2. Zamawiający nie przewiduje podstaw wykluczenia, o których mowa w art. 109 ust. 1 ustawy. 3. Zamawiający będzie stosował procedurę, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy (tj. tzw. procedurę odwróconą). W pierwszej kolejności Zamawiający dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 4. Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć Zamawiającemu w terminie składania ofert następujące dokumenty: 4.1. Formularz ofertowy (załącznik nr 1 do SWZ)wraz Załącznikiem nr 1 do Formularza Ofertowego - z wykazem komponentów ICT w ofercie. 4.2. Odpis lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego [KRS], Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej [CEiDG] lub innego właściwego rejestru – celem potwierdzenia, że osoba działająca w imieniu Wykonawcy jest umocowana do jego reprezentowania. 4.3. Oświadczenie wykonawcy składane w związku z art. 5k, który został wprowadzony art. 1 pkt 23 rozporządzenia 2022/576 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), zgodnie z załącznikiem nr 2-1 do SWZ. 4.4. Pełnomocnictwo* dla osoby/osób podpisującej ofertę i oświadczenia (w sytuacji, gdy ofertę podpisuje osoba, której prawo do reprezentowania Wykonawcy nie wynika z dokumentów załączonych do oferty lub ogólnodostępnych dokumentów rejestrowych). * Pełnomocnictwo należy złożyć w formie oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii. 4.5. Zabezpieczenie oferty wadium. Oryginał gwarancji lub poręczenia, jeżeli wadium wnoszone jest w innej formie niż pieniądz – zgodnie z Rozdziałem I pkt. 14 SWZ. W sytuacji, w której Wykonawcą są podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia dostarczają – jeżeli dotyczy: 4.6. Oświadczenie wykonawcy składane w związku z art. 5k, który został wprowadzony art. 1 pkt 23 rozporządzenia 2022/576 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), zgodnie z załącznikiem nr 2-1 do SWZ. 4.7. Oświadczenie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia z art. 117 ust. 4 ustawy – dotyczy ofert składanych przez Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – (załącznik nr 5 do SWZ). 4.8. Pełnomocnictwo** dla pełnomocnika do reprezentowania w postępowaniu Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Zgodnie z art. 58 ust. 2 ustawy – w przypadku wspólnego ubiegania się wykonawców o udzielenie zamówienia (np. spółki cywilne, konsorcja), wykonawcy zobowiązani są ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Rozdział I pkt. 7.2 SWZ stosuje się. Wykonawcy korzystający z zasobów podmiotów udostępniających dostarczają dodatkowo – jeżeli dotyczy: 4.9. Oświadczenie wykonawcy składane w związku z art. 5k, który został wprowadzony art. 1 pkt 23 rozporządzenia 2022/576 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), zgodnie z załącznikiem nr 2-1 do SWZ. 4.10. Zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby (załącznik nr 4 do SWZ). 4.11. Odpis lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego [KRS], Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej [CEiDG] lub innego właściwego rejestru5 – celem potwierdzenia, że osoba działająca w imieniu podmiotu udostępniającego jest umocowana do jego reprezentowania. 4.12 Pełnomocnictwo* dla osoby reprezentującej podmiot udostępniający (w sytuacji, gdy ofertę podpisuje osoba, której prawo do reprezentowania Wykonawcy nie wynika z innych dokumentów załączonych do oferty). * Pełnomocnictwo należy złożyć w formie oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Roboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45000000 Roboty budowlane
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 45100000 Przygotowanie terenu pod budowę, 45110000 Roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych; roboty ziemne, 45111100 Roboty w zakresie burzenia, 45200000 Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, 45210000 Roboty budowlane w zakresie budynków, 45233140 Roboty drogowe, 45262500 Roboty murarskie i murowe, 45300000 Roboty instalacyjne w budynkach, 45310000 Roboty instalacyjne elektryczne, 45311100 Roboty w zakresie okablowania elektrycznego, 45311200 Roboty w zakresie instalacji elektrycznych, 45312000 Instalowanie systemów alarmowych i anten, 45312100 Instalowanie przeciwpożarowych systemów alarmowych, 45312200 Instalowanie przeciwwłamaniowych systemów alarmowych, 45314300 Instalowanie infrastruktury okablowania, 45314320 Instalowanie okablowania komputerowego, 45315000 Instalowanie urządzeń elektrycznego ogrzewania i innego sprzętu elektrycznego w budynkach, 45315100 Instalacyjne roboty elektrotechniczne, 45315300 Instalacje zasilania elektrycznego, 45315600 Instalacje niskiego napięcia, 45320000 Roboty izolacyjne, 45330000 Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, 45331230 Instalowanie urządzeń chłodzących, 45343000 Roboty instalacyjne przeciwpożarowe, 45400000 Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, 45410000 Tynkowanie, 45421000 Roboty w zakresie stolarki budowlanej, 45421141 Instalowanie przegród, 45430000 Pokrywanie podłóg i ścian, 45432100 Kładzenie i wykładanie podłóg, 45442100 Roboty malarskie, 32421000 Okablowanie sieciowe, 32423000 Gniazda sieciowe, 32422000 Elementy składowe sieci, 32424000 Infrastruktura sieciowa, 32323500 Urządzenia do nadzoru wideo, 35121700 Systemy alarmowe, 32581000 Sprzęt do przesyłu danych
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Opis: Przedmiotem zamówienia jest: Przebudowa budynku Biblioteki Głównej i Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 1.A do SWZ – folder plików. 1. Wymagania dotyczące przedmiotu zamówienia 1.1. Oferta musi być jednoznaczna i kompleksowa tj. obejmować cały przedmiot zamówienia., w tym m in.: - opracowania protokołów badań i pomiarów wymaganych zgodnie z warunkami technicznymi, polskimi normami i sztuką budowlaną, protokoły z rozruchu i 24 godzinnej ciągłej pracy wszystkich systemów i urządzeń oraz z próby funkcjonalnej systemów, instrukcji obsługi (w j. polskim), serwisowe kody dostępu do systemów sterowania i zarządzania. - przeszkoleń pracowników UO z obsługi zamontowanych urządzań i instalacji, - plan przeglądów i serwisów, - uzyskania niezbędnych aprobat technicznych (w języku polskim), - uzyskania atestów i certyfikatów jakości (w języku polskim), - uzyskania deklaracji zgodności z PN (w języku polskim), - opracowania protokołów pomiarów okablowania strukturalnego LAN i innych wykonywanych instalacji, - uzyskania gwarancji systemowej na wykonane okablowanie strukturalne LAN (połączenia miedziane), - usunięcia ewentualnych uszkodzeń powstałych na skutek prowadzonych prac, - przygotowania dokumentacji powykonawczej (trzy egzemplarze w wersji papierowej i jeden w wersji elektronicznej na nośniku (pendrive), - uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, lub zgłoszenia o zakończeniu budowy - zabezpieczania budowy i placu budowy oraz jego właściwego oznakowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami. - przeglądy, serwisy i naprawy w trakcie trwania gwarancji, wymianę części eksploatacyjnych, filtrów itp. - dostarczenie oraz zamontowanie, podłączenie, uruchomienie, przeprowadzenie wymaganych prób, fabrycznie nowego wyposażenia (w szczególności nienaprawiany, nierefabrykowany, niepowystawowy, wcześniej nieużywany) pochodzącego z bieżącej produkcji oraz legalnego kanału dystrybucji, sprawnego, kompletnego (w szczególności ze wszystkimi podzespołami, częściami, materiałami, zgodnie z załącznikiem 1A do niniejszej SWZ) odpowiadającego właściwym normom oraz posiadającego wymagane dopuszczenia do obrotu i certyfikaty (w tym w zakresie bezpieczeństwa odpowiadać normom CE). 1.2. Oferta Wykonawcy musi odpowiadać treści specyfikacji warunków zamówienia. 1.3. W ofercie Wykonawca zobowiązany jest uwzględnić wszystkie okoliczności wynikające z dokumentacji zamówienia. 1.4. Przedmiot zamówienia wykonany zostanie na rzecz Zamawiającego na ryzyko Wykonawcy i w ramach wynagrodzenia (określonego w ofercie) przysługującego Wykonawcy. 2. Termin realizacji przedmiotu zamówienia: od dnia zawarcia umowy nie dłużej niż do dnia 17.12.2027 r. 3. We wskazanym terminie należy uzyskać wszelkie wymagane zgody i decyzje przed przystąpieniem do użytkowania. 4.1 Wykonawca udziela Zamawiającemu co najmniej 48 miesięcy gwarancji na wykonane roboty budowlane stanowiące przedmiot zamówienia. 4.2 Okres gwarancji wskazany w pkt. 4.1 jest okresem minimalnym. Wykonawca w ofercie może uwzględnić dłuższy okres gwarancji na wykonane roboty budowlane stanowiące przedmiot zamówienia, jednak nie dłuższy niż: 96 miesięcy, Rozdział I pkt. 19.2.2. SWZ stosuje się. 4.3 Niezależnie od okresu gwarancji wskazanego w pkt 4.2-4.3 Wykonawca na dostarczone i zamontowane urządzenia/ sprzęt udziela Zamawiającemu gwarancji na okres 36 miesięcy. 5. Rozwiązania równoważne Wszystkie wskazane z nazwy materiały i przyjęte technologie użyte w dokumentach zamówienia, w tym wskazanej w Załączniku nr 1A do SWZ (opis przedmiotu zamówienia) należy rozumieć jako określenie wymaganych parametrów technicznych, standardów jakościowych. Oznacza to, że Zamawiający dopuszcza składanie ofert równoważnych dla nazwanych materiałów i urządzeń, wymienionych w dokumentacji technicznej z zachowaniem ich wymogów w zakresie jakości i funkcjonalności. Wykonawca jest obowiązany wykazać w ofercie, że oferowane przez niego roboty budowlane i stosowane materiały są równoważne do wskazanych w OPZ - w tym normy spełniają wymagania określone przez Zamawiającego (czyli oferowane rozwiązanie równoważne posiada pewne istotne dla Zamawiającego cechy i parametry, wystarczające dla osiągnięcia celów zamówienia). Przedstawione parametry przedmiotu zamówienia stanowią minimum techniczne i jakościowe oczekiwane przez Zamawiającego i będą stanowiły podstawę oceny ewentualnych materiałów równoważnych. Materiały i urządzenia przed dostarczeniem na teren budowy będą przedstawione Zamawiającemu do akceptacji. W przypadku przywołania w opisie przedmiotu zamówienia norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust.1 pkt 2, 3 oraz ust. 3 ustawy Pzp, Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. W przypadku, gdy wskazane powyżej to materiały budowlane/urządzenia, inne niż w opisie przedmiotu zamówienia, Wykonawca w Ofercie – winien wskazać równoważne produkty, a także równoważne normy, oceny techniczne, specyfikacje techniczne i systemy referencji technicznych oraz winien dołączyć do oferty środki dowodowe, o których mowa m.in. w art. 104-107 ustawy Pzp, udowadniające, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia.