677839-2026 - Procedura konkurencyjna
Polska – Roboty budowlane w zakresie zakładów oczyszczania ścieków – Modernizacja wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Marczycach
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Roboty budowlane
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Modernizacja wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Marczycach
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest modernizacja wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Marczycach (dz. nr 11/5, 180/1) w ramach Etapu I, przy jednoczesnym utrzymaniu pracy starego obiektu (dz. nr 12/12) i jego wyłączeniu po uruchomieniu nowej instalacji. 2. Dla niniejszego przedmiotu zamówienia obowiązuje formuła „Zaprojektuj i wybuduj”- co oznacza, iż elementem zamówienia, traktowanym jako etap I jest kompleksowe, kompletne zaprojektowanie przedsięwzięcia rozumiane jako kompletna dokumentacja projektowa, kosztorysowa, technologiczna, wraz ze szczegółowymi Specyfikacjami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych (STWiORB/WWiORB) podlegającymi zatwierdzeniu przez Zamawiającego i inna, nie wymieniona - konieczna do prawidłowego uruchomienia obiektu oraz uzyskanie decyzji, zezwoleń i innych dokumentów prawnych - wymaganych dla tego typu obiektów. 3. Przedmiot zamówienia w formule „Zaprojektuj i wybuduj” obejmuje fizyczną oraz pełnobranżową realizację Etapu I inwestycji zapewniający pełną funkcjonalność technologiczną obiektu do wydajności wynoszącej 12 500 RLM, przy czym Wykonawca jest zobowiązany do uwzględnienia w dokumentacji projektowej oraz wykonania w infrastrukturze Etapu I rezerw terenowych i technicznych pod potencjalną rozbudowę docelową w przyszłości według następujących zasad: 1) Dokumentacja projektowa (projekty budowlane, techniczne i wykonawcze) opracowywana przez Wykonawcę dotyczy wyłącznie obiektów i instalacji realizowanych w ramach Etapu I. 2) Na etapie planowania i zagospodarowania terenu Wykonawca ma obowiązek przewidzieć rezerwy przestrzenne i terenowe, co oznacza takie usytuowanie obiektów Etapu I na działce inwestycyjnej, aby w przyszłości możliwa była bezkolizyjna rozbudowa oczyszczalni o kolejne ciągi technologiczne bez konieczności wyburzania lub przebudowy infrastruktury wznoszonej w tym kontrakcie. 3) W sferze instalacyjnej Wykonawca ma obowiązek zaprojektować i wykonać w ramach Etapu I fizyczne rezerwy techniczne przygotowane do przyszłego podłączenia rozbudowy, co oznacza bezwzględny obowiązek montażu na rurociągach i kolektorach zbiorczych ślepych kołnierzy, zaworów odcinających, wolnych króćców przyłączeniowych, a także pozostawienia rezerwy mocy na rozdzielnicach głównych, wolnych tras kablowych oraz minimum 25% rezerwy przestrzennej i sygnałowej w szafach sterowniczych oraz nadrzędnym systemie SCADA. 4. Przedmiot zamówienia - Etap 1 - polega na budowie nowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Marczycach na działkach nr 11/5, 180/1, o wydajności RLM = 12 500 oraz średniej przepustowości dobowej wynoszącej Qd = 1 630 m³/d. Etap ten obejmuje zapewnienie pełnej możliwości przyjęcia ścieków dowożonych w ilości do 100 m³/d i ich buforowania w układzie dynamicznym (poprzez zsynchronizowaną pracę stacji zlewczej i pomp opróżniających) z wykorzystaniem istniejącego obiektu retencyjnego poddanego adaptacji. Bezpieczne przyjęcie zwiększonych przepływów chwilowych w czasie występowania intensywnych opadów deszczu do wartości Qm = 280 m³/h (77,8 l/s). W zakres tego etapu wchodzi również utrzymanie ciągłości pracy istniejącego obiektu na działce nr 12/12 oraz jego całkowite wyłączenie z eksploatacji i konserwacja po stabilnym uruchomieniu nowej instalacji. Integralną częścią Etapu I (w ramach ceny ryczałtowej) jest kompletne wykonanie systemu odprowadzania ścieków oczyszczonych do odbiornika. Podstawowym rozwiązaniem jest odprowadzenie ścieków oczyszczonych do potoku Czerwonka. W ramach realizacji inwestycji Wykonawca ma obowiązek przeprowadzić szczegółową analizę hydrologiczną oraz analizę przepustowości istniejącego wylotu do potoku Czerwonka (dla którego w toku jest postępowanie o przedłużenie pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków oczyszczonych dla istniejącej oczyszczalni), pod kątem technicznej możliwości wykorzystania go do odbioru projektowanej ilości wód. 5. W przypadku, gdy z przeprowadzonej analizy hydrologicznej oraz analizy przepustowości wyniknie brak możliwości odbioru przez istniejący wylot ilości wód oczyszczonych przewidzianej dla I etapu, Wykonawca jest zobowiązany do zaprojektowania i wykonania alternatywnego, kompletnego układu tłoczno-grawitacyjnego do potoku Podgórna w ramach I etapu inwestycji. Wyżej wspomniany układ obejmuje budowę rurociągu tłocznego 250PE SDR11 PN16 oraz odcinka grawitacyjnego Dn400 PVC SN8 wraz z konstrukcją wylotu DN 400 w murze kamiennym w km 3+311 cieku Podgórna, przebiegającego przez działkę nr 11/5 (Marczyce) oraz działki w miejscowości Podgórzyn (nr: 355/2, 509/5, 627/4, 468/1, 473/14, 462/9, 330/8, 532/2, 536/3 i 536/2). 6. Przedmiot zamówienia obejmuje: 1) w zakresie zamówienia podstawowego: a) wykonanie dokumentacji projektowej (koncepcyjnej, budowlanej, technicznej i wykonawczej) dla docelowego zakresu realizacji inwestycji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, opinii, pozwoleń oraz decyzji, w tym pozwolenia na budowę, b) budowę oczyszczalni ścieków, szkolenie, rozruch, próby, przekazanie do eksploatacji i użytkowania (wymagane jest zezwolenie na użytkowanie). 2) w zakresie zamówienia w ramach prawa opcji: a) budowa kompletnego układu tłoczno-grawitacyjnego do potoku Podgórna; b) usunięcie kolizji z napowietrznymi liniami SN 20 kV nastąpi w przypadku, gdy w fazie projektowej szczegółowe usytuowanie obiektów wykaże fizyczną lub normatywną kolizję z napowietrzną linią elektroenergetyczną operatora TAURON Dystrybucja S.A. Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawiera Program funkcjonalno-użytkowy (dalej: „PFU”) stanowiący Załącznik nr 11 do SWZ.
Wewnętrzny identyfikator: RI.271.75.2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Roboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45252100 Roboty budowlane w zakresie zakładów oczyszczania ścieków
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 71320000 Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania, 45111200 Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, 45200000 Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, 45230000 Roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei; wyrównywanie terenu, 45232000 Roboty pomocnicze w zakresie rurociągów i kabli, 45232423 Roboty budowlane w zakresie przepompowni ścieków, 45252200 Wyposażenie oczyszczalni ścieków, 45315100 Instalacyjne roboty elektrotechniczne, 45252127 Roboty budowlane w zakresie oczyszczalni ścieków, 45317000 Inne instalacje elektryczne, 45233140 Roboty drogowe, 45400000 Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Opcje:
Opis opcji: 1. Przedmiot zamówienia obejmuje w zakresie zamówienia w ramach prawa opcji: a) budowa kompletnego układu tłoczno-grawitacyjnego do potoku Podgórna; b) usunięcie kolizji z napowietrznymi liniami SN 20 kV nastąpi w przypadku, gdy w fazie projektowej szczegółowe usytuowanie obiektów wykaże fizyczną lub normatywną kolizję z napowietrzną linią elektroenergetyczną operatora TAURON Dystrybucja S.A. 2. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji. 3. Zamawiający jest uprawniony do skorzystania z prawa opcji po przedłożeniu przez Wykonawcę szczegółowej analizy hydrologicznej oraz analizy przepustowości istniejącego wylotu do potoku Czerwonka. 4. Skorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji uzależnione jest od wyników szczegółowej analizy hydrologicznej oraz analizy przepustowości istniejącego wylotu do potoku Czerwonka przeprowadzonej przez Wykonawcę. 5. Realizacja przedmiotu umowy w ramach prawa opcji będzie odbywała się na warunkach i zasadach, jakie zostały określone w umowie i Programie funkcjonalno-użytkowym oraz dokumentacji projektowej opracowanej przez Wykonawcę. 6. Skorzystanie z prawa opcji nastąpi poprzez złożenie Wykonawcy przez Zamawiającego oświadczenia w formie pisemnej na adres Wykonawcy albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym na adres email. 7. Zamawiający zastrzega, że część zamówienia określona jako prawo opcji jest uprawnieniem, a nie zobowiązaniem Zamawiającego. Realizacja prawa opcji może, ale nie musi nastąpić, w zależności od wyników szczegółowej analizy hydrologicznej oraz analizy przepustowości istniejącego wylotu do potoku Czerwonka przeprowadzonej przez Wykonawcę. 8. Nieskorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji bądź niewykorzystanie prawa opcji w pełnym zakresie nie będzie rodzić żadnych roszczeń ze strony Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego.