See the notice on TED website
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Kępińska Grupa Zakupowa. Dostawa energii elektrycznej w okresie od 01.01.2027r. do 31.12.2027r.
Opis: Zamawiający opisani w Rozdziale I SWZ przeprowadzają wspólnie postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego (art. 38 Ustawy Pzp). Zamawiającym upoważnionym do przeprowadzenia postępowania oraz wyboru najkorzystniejszej oferty jest Powiat Kępiński. Przedmiotem zamówienia jest dostawa/kompleksowa dostawa energii elektrycznej w okresie od dnia 01.01.2027r. do 31.12.2027r. Zamówienie udzielone zostanie w czterech częściach: 1) Część 1 zamówienia – Dostawa energii elektrycznej do lokali i obiektów - C, G, R 2) Część 2 zamówienia – Dostawa energii elektrycznej do lokali i obiektów - grupa taryfowa B 3) Część 3 zamówienia – Dostawa energii elektrycznej dla potrzeb oświetlenia drogowego 4) Część 4 zamówienia – Kompleksowa dostawa energii elektrycznej - Prosumenci Szczegółowy opis poszczególnych części zamówienia znajduje się w Rozdziale III.1, III.2, III.3 i III.4. Wykonawca może złożyć ofertę na dowolną ilość części. Dane dotyczące ilości energii elektrycznej podlegającej zakupowi mają charakter orientacyjny. Ilość energii elektrycznej oszacowana została na podstawie danych historycznych o zużyciu energii elektrycznej w okresie 12 miesięcy, z uwzględnieniem projektowanych zmian w użytkowaniu oraz podjętych przez zamawiających działań, o których mowa w art. 37 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz szacunkowej ilości energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach wytwórczych. Wykonawca winien uwzględnić możliwe wahania poboru energii elektrycznej. Zmniejszenie lub zwiększenie ilości energii elektrycznej nie pociąga dla zamawiających (odbiorców) żadnych konsekwencji, poza koniecznością dokonania zapłaty za faktycznie pobraną ilość energii. Wskazana szacowana ilość energii, to ilość jaką zamawiający zamierzają nabyć po uwzględnieniu ilości energii elektrycznej wyprodukowanej we własnym zakresie i zużytej w ramach autokonsumpcji. Szczegóły dotyczące zużycia energii elektrycznej opisane zostały w Załącznikach nr 1a, 1b, 1c i 1d do SWZ Wykaz punktów poboru. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym (w odniesieniu do poszczególnych punktów poboru) terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy, posiadanie przez Odbiorcę ważnej umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej oraz rejestracji dokonanych zmian przez OSD i skuteczne rozwiązanie/wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów na sprzedaż energii elektrycznej/umów kompleksowych: 1) W przypadku obowiązywania umów wymagających wypowiedzenia, zamawiający (odbiorcy) złożą (w odniesieniu do poszczególnych punktów poboru) stosowne oświadczenia o rozwiązaniu umów ze skutkiem na dzień poprzedzający planowaną datę rozpoczęcia dostaw (zgodnie z opisem w Załączniku nr 1a, 1b, 1c i 1d do SWZ kolumna „Okres dostaw”) - wypowiedzenie umów nie będzie należeć do obowiązków wykonawcy. 2) W przypadku posiadania terminowych umów sprzedaży, termin ich obowiązywania upływa z dniem poprzedzającym planowaną datę rozpoczęcia dostaw (zgodnie z opisem w Załączniku nr 1a, 1b, 1c i 1d do SWZ kolumna „Okres dostaw”). W przypadku punktów poboru (części 1-3 zamówienia), w których nastąpił już rozdział umów na sprzedażową i dystrybucyjną (kolejna zmiana sprzedawcy), zamawiający (odbiorcy) posiadają umowy dystrybucyjne zawarte na czas nieoznaczony. W przypadku punktów poboru objętych częścią 1-3 zamówienia, dla których zmiana sprzedawcy nastąpi po raz pierwszy (a obecnie obowiązują umowy kompleksowe), wykonawca zostanie upoważniony przez zamawiającego do: 1) złożenia wniosków o zawarcie umów dystrybucji na czas nieoznaczony 2) zawarcia w imieniu i na rzecz mocodawcy umów o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej na czas nieoznaczony. W przypadku, gdy w trakcie trwania umowy nastąpią zmiany w zakresie Nabywcy / Odbiorcy wymagające zawarcia nowej umowy dystrybucyjnej, zamawiający może udzielić stosownego Pełnomocnictwa wykonawcy lub zawrzeć umowę indywidualnie. Postępowaniem nie zostały objęte PPE z magazynem energii. W PPE objętych postępowaniem nie zostały zainstalowane inne źródła wytwórcze niż te wskazane w Załączniku nr 1a, 1b i 1d do SWZ Zamawiający posiadają status odbiorcy, wobec czego przysługuje im uprawnienie do zakupu energii od wybranego przez siebie sprzedawcy /art. 4j ust. 1 Ustawy Pe/. Zamawiający skorzysta z art. 139 ust. 1 Ustawy Pzp, tj. w pierwszej kolejności zbada i oceni oferty, a następnie dokonania kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. Do oferty wykonawca zobowiązany jest dołączyć aktualne na dzień składania ofert oświadczenie (art. 125 ust. 1 Ustawy Pzp), że nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu. Oświadczenie wykonawca składa w formie (art. 125 ust. 2 Ustawy Pzp) Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), stanowiącego Zał. nr 2 do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (EU) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającego standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Informacje zawarte w oświadczeniu stanowią wstępne potwierdzenie, że wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu. W przypadku polegania na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, wykonawca załącza do Oferty JEDZ podmiotu udostępniającego zasoby, potwierdzający brak podstaw wykluczenia tego podmiotu oraz odpowiednio spełnianie warunków udziału w postępowaniu, w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na jego zasoby. Wraz z Ofertą wykonawca zobowiązany jest złożyć Oświadczenie potwierdzające, że nie zachodzą w stosunku do wykonawcy oraz podwykonawcy i / lub dostawcy, na których przypada ponad 10% wartości zamówienia przesłanki wykluczenia, o których mowa w art. 5k Rozporządzenia (UE) nr 833/2014, wg Zał. nr 3a i 3b do SWZ.
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 09300000 Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 09310000 Elektryczność
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Tytuł: Część 1 zamówienia – Dostawa energii elektrycznej do lokali i obiektów - C, G, R
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej o szacowanym wolumenie 8 270,44 MWh do 707 PPE. Dane o wolumenie energii elektrycznej stanowiącej przedmiot umowy – mają charakter szacunkowy. 2. Kod CPV, pod którym sklasyfikowano przedmiot zamówienia: 09300000-2 - Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa 09310000-5 – Elektryczność 3. Układy pomiarowe są dostosowane do procedury zmiany sprzedawcy. 4. Szczegółowy opis PPE stanowi Załącznik nr 1a do SWZ. 5. Dostawy realizowane będą w okresie od 01.01.2027r. do 31.12.2027r. 6. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym (w odniesieniu do poszczególnych punktów poboru) terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy, posiadanie przez Odbiorcę ważnej umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej oraz skuteczne rozwiązanie/wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów na sprzedaż energii elektrycznej/umów kompleksowych. 7. Obowiązujące obecnie umowy na dostawy energii elektrycznej / kompleksowe dostawy energii elektrycznej wygasną lub ulegną rozwiązaniu ze skutkiem na dzień poprzedzający planowaną datę rozpoczęcia dostaw (kolumna „Okres dostaw”). Obowiązek wypowiedzenia umów leży po stronie zamawiających (odbiorców). 8. Źródła wytwórcze: 1) Szczegóły dotyczące instalacji PV w obiektach objętych postępowaniem (w tym moc, data przyłączenia lub planowana data przyłączenia, przewidywana ilość energii oddawana do sieci OSD, status odbiorcy) znajdują się w Załączniku 1a do SWZ – kolumna „Instalacja PV”. 2) W sytuacji, gdy planowane jest oddanie do sieci OSD nadwyżki energii, zamawiający wyrażają zgodę na zawarcie umowy na odkup i bilansowanie energii na wzorcu stosowanym przez wykonawcę, z następującym zastrzeżeniem: a) zamawiający (Odbiorca) nie zostanie obciążony przez wykonawcę dodatkowymi kosztami z tytułu zawarcia umowy na odkup (np. opłata handlowa / abonamentowa), b) cena odkupu (po uwzględnieniu marży i kosztów operacyjnych wykonawcy) przyjmuje wartość dodatnią; w przypadku gdy cena odkupu energii elektrycznej, przy zastosowanym przez wykonawcę wzorze, przyjmie wartość ujemną, do rozliczenia przyjmuje się wartość 0,00 zł. 9. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania na część 1 zamówienia zawarte zostaną 33 umowy. Ofertę wraz ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami i dokumentami, należy złożyć za pośrednictwem Platformy Zakupowej na stronie prowadzonego postępowania: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1382985. Ofertę oraz oświadczenie (JEDZ), o którym mowa w art. 125 Ustawy Pzp, sporządza się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej – tj. w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podstawą obliczenia ceny ofertowej jest Formularz oferty stanowiący Załącznik nr 2 do SWZ. Zgodnie z treścią art. 117 ust. 2 Ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i to on zrealizuje dostawę energii elektrycznej. W takim przypadku wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają do oferty oświadczenie, z którego wynika, który z wykonawców realizować będzie przedmiot zamówienia (ze wskazaniem danej części zamówienia) wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 7 do SWZ. Zgodnie z art. 118 ust. 3 Ustawy Pzp wykonawca, który polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, składa wraz z ofertą, zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że wykonawca realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
Opcje:
Opis opcji: Zamawiający nie przewiduje opcji i wznowień.
Część zamówienia: LOT-0002
Tytuł: Część 2 zamówienia – Dostawa energii elektrycznej do lokali i obiektów - B
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej o szacowanym wolumenie 5 729,26 MWh do 9 PPE. 2. Kod CPV, pod którym sklasyfikowano przedmiot zamówienia: 09300000-2 - Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa 09310000-5 – Elektryczność 3. Układy pomiarowe są dostosowane do procedury zmiany sprzedawcy. 4. Szczegółowy opis punktu poboru (PPE) stanowi Załącznik nr 1b do SWZ. 5. Dostawy realizowane będą w terminie od 01.01.2027r. do 31.12.2027r.; szczegóły dotyczące terminów dostaw w odniesieniu do poszczególnych punktów poboru opisano w Załączniku nr 1b do SWZ kolumna „Okres dostaw”. 6. Obowiązujące obecnie umowy na dostawy energii elektrycznej wygasną lub ulegną rozwiązaniu ze skutkiem na dzień poprzedzający planowaną datę rozpoczęcia dostaw (kolumna „Okres dostaw”). Obowiązek wypowiedzenia umów leży po stronie zamawiających (odbiorców). 7. Źródła wytwórcze: 1) Szczegóły dotyczące instalacji PV w obiektach objętych postępowaniem (w tym moc, data przyłączenia lub planowana data przyłączenia, przewidywana ilość energii oddawana do sieci OSD, status odbiorcy) znajdują się w Załączniku 1b do SWZ – kolumna „Instalacja PV”. 2) W sytuacji, gdy planowane jest oddanie do sieci OSD nadwyżki energii, zamawiający wyrażają zgodę na zawarcie umowy na odkup i bilansowanie energii na wzorcu stosowanym przez wykonawcę, z następującym zastrzeżeniem: a) zamawiający (Odbiorca) nie zostanie obciążony przez wykonawcę dodatkowymi kosztami z tytułu zawarcia umowy na odkup (np. opłata handlowa / abonamentowa), b) cena odkupu (po uwzględnieniu marży i kosztów operacyjnych wykonawcy) przyjmuje wartość dodatnią; w przypadku gdy cena odkupu energii elektrycznej, przy zastosowanym przez wykonawcę wzorze, przyjmie wartość ujemną, do rozliczenia przyjmuje się wartość 0,00 zł. 8. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania na część 2 zamówienia zawarte zostaną 4 umowy. Ofertę wraz ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami i dokumentami, należy złożyć za pośrednictwem Platformy Zakupowej na stronie prowadzonego postępowania: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1382985. Ofertę oraz oświadczenie (JEDZ), o którym mowa w art. 125 Ustawy Pzp, sporządza się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej – tj. w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podstawą obliczenia ceny ofertowej jest Formularz oferty stanowiący Załącznik nr 2 do SWZ. Zgodnie z treścią art. 117 ust. 2 Ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i to on zrealizuje dostawę energii elektrycznej. W takim przypadku wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają do oferty oświadczenie, z którego wynika, który z wykonawców realizować będzie przedmiot zamówienia (ze wskazaniem danej części zamówienia) wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 7 do SWZ. Zgodnie z art. 118 ust. 3 Ustawy Pzp wykonawca, który polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, składa wraz z ofertą, zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że wykonawca realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
Część zamówienia: LOT-0003
Tytuł: Część 3 zamówienia – Dostawa energii elektrycznej dla potrzeb oświetlenia drogowego
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej o szacowanym wolumenie 3 354,62 MWh do 614 PPE. 2. Kod CPV, pod którym sklasyfikowano przedmiot zamówienia: 09300000-2 - Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa 09310000-5 – Elektryczność 3. Układy pomiarowe są dostosowane do procedury zmiany sprzedawcy. 4. Szczegółowy opis punktu poboru (PPE) stanowi Załącznik nr 1c do SWZ. 5. Dostawy realizowane będą w terminie od 01.01.2027r. do 31.12.2027r.; szczegóły dotyczące terminów dostaw w odniesieniu do poszczególnych punktów poboru opisano w Załączniku nr 1c do SWZ kolumna „Okres dostaw”. 6. Obowiązujące obecnie umowy na dostawy energii elektrycznej wygasną lub ulegną rozwiązaniu ze skutkiem na dzień poprzedzający planowaną datę rozpoczęcia dostaw (kolumna „Okres dostaw”). Obowiązek wypowiedzenia umów leży po stronie zamawiających (odbiorców). 7. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania na część 3 zamówienia zawartych zostanie 9 umów. Ofertę wraz ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami i dokumentami, należy złożyć za pośrednictwem Platformy Zakupowej na stronie prowadzonego postępowania: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1382985. Ofertę oraz oświadczenie (JEDZ), o którym mowa w art. 125 Ustawy Pzp, sporządza się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej – tj. w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podstawą obliczenia ceny ofertowej jest Formularz oferty stanowiący Załącznik nr 2 do SWZ. Zgodnie z treścią art. 117 ust. 2 Ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i to on zrealizuje dostawę energii elektrycznej. W takim przypadku wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają do oferty oświadczenie, z którego wynika, który z wykonawców realizować będzie przedmiot zamówienia (ze wskazaniem danej części zamówienia) wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 7 do SWZ. Zgodnie z art. 118 ust. 3 Ustawy Pzp wykonawca, który polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, składa wraz z ofertą, zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że wykonawca realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
Część zamówienia: LOT-0004
Tytuł: Część 4 zamówienia – Kompleksowa dostawa energii elektrycznej - Prosumenci
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa dostawa energii elektrycznej do 3 PPE (dostawa wraz z usługą dystrybucji) o szacowanym wolumenie 260,00 MWh. Wskazana powyżej ilość energii elektrycznej stanowi wolumen, jaki zamawiający planuje zakupić od wykonawcy i nie obejmuje energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach OZE i zużytej na własne potrzeby odbiorców (autokonsumpcja) 2. Kod CPV, pod którym sklasyfikowano przedmiot zamówienia: 09300000-2 - Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa 09310000-5 – Elektryczność 65310000-9 - Przesył energii elektrycznej 3. Szczegółowy opis punktów poboru (PPE) zamawiający zamieścił w Załączniku nr 1d do SWZ. 4. We wszystkich PPE odbiorcy posiadają status Prosumenta i rozliczają się oraz będą się rozliczać w systemie net-billing lub net-metering – zgodnie z opisem w Załączniku 1d kolumna „Status”. 5. Kompleksowe dostawy odbywać się będą w terminie od 01.01.2027r. do 31.12.2027r. 6. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy oraz skuteczne rozwiązanie/wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów na sprzedaż energii elektrycznej. 7. Obowiązujące obecnie umowy na dostawy energii elektrycznej wygasną z dniem poprzedzającym planowaną datę rozpoczęcia dostaw kompleksowych (kolumna „Okres dostaw”). 8. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania na część 4 zamówienia zawarte zostaną 2 umowy. Ofertę wraz ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami i dokumentami, należy złożyć za pośrednictwem Platformy Zakupowej na stronie prowadzonego postępowania: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1382985. Ofertę oraz oświadczenie (JEDZ), o którym mowa w art. 125 Ustawy Pzp, sporządza się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej – tj. w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podstawą obliczenia ceny ofertowej jest Formularz oferty stanowiący Załącznik nr 2 do SWZ. Zgodnie z treścią art. 117 ust. 2 Ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i to on zrealizuje dostawę energii elektrycznej. W takim przypadku wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają do oferty oświadczenie, z którego wynika, który z wykonawców realizować będzie przedmiot zamówienia (ze wskazaniem danej części zamówienia) wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 7 do SWZ. Zgodnie z art. 118 ust. 3 Ustawy Pzp wykonawca, który polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, składa wraz z ofertą, zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że wykonawca realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.