683708-2026 - Procedura konkurencyjna
Polska – Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa – Zakup energii elektrycznej na 2027 r.
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Dostawy
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Zakup energii elektrycznej na 2027 r.
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest zakup energii elektrycznej na 2027 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t. j. Dz. U. z 2026 r., poz. 43), zwanej dalej PE, przez Zamawiającego i Współzamawiających do ich budynków oraz ich infrastruktury, zgodnie z posiadanymi tytułami prawnymi. Niniejsze zamówienie nie obejmuje usług dystrybucji energii elektrycznej. 2. Zamawiający informuje, że: 1) szacowane zużycie energii elektrycznej wskazane w załączniku nr 1 do SWZ zostało określone z należytą starannością, jednakże ma charakter orientacyjny i szacunkowy; 2) realizacja zamówienia udzielonego w wyniku niniejszego postępowania będzie uzależniona od faktycznych potrzeb, których dokładne określenie nie jest możliwe. Zamawiający nie gwarantuje wykorzystania 100% wolumenu określonego w załączniku nr 1 do SWZ. Z tego tytułu wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia finansowe lub prawne; 3) niektóre punkty przyłączeniowe (szczególnie w grupie taryfowej B) mają różną wartość mocy umownej w rozbiciu na poszczególne miesiące. Na potrzeby niniejszego postępowania Zamawiający wpisał tylko jedną wartość mocy umownej; 4) w wyniku zawierania nowych umów na usługę dystrybucji lub w sytuacjach uzasadnionych ekonomicznie dla Zamawiającego, niektóre z parametrów wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ mogą ulec zmianie. Sytuacja taka może dotyczyć mocy umownej lub taryfy (przyczyny techniczne), przy czym, zmiana może zostać dokonana jedynie w ramach tej samej grupy taryf; 5) rolę Operatora Systemu Dystrybucyjnego (dalej zwanego „OSD”) dla punktów przyłączeniowych wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ pełnią dwa przedsiębiorstwa: ENEA Operator S.A., ENERGA-Operator S.A. z zastrzeżeniem, że jeden punkt przyłączeniowy ma jednego OSD; 6) rolę sprzedawcy energii elektrycznej dla punktów przyłączeniowych wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ pełni firma obrotu energią elektryczną: ENEA Spółka Akcyjna ul. Pastelowa 8, 60-198 Poznań. 3. W okresie obowiązywania umowy zawartej w wyniku niniejszego postępowania wykonawca będzie musiał mieć zawartą oraz obowiązującą umowę, tzw. Generalną Umowę Dystrybucyjną, z lokalnym OSD, na podstawie której może prowadzić sprzedaż energii elektrycznej za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej tego OSD do obiektów wskazanych w załączniku nr 1 do SWZ. 4. Szczegółowy wykaz, które punkty obsługiwane są przez którego OSD i firmę obrotu energią Zamawiający i Współzamawiający przekażą wykonawcy niniejszego zamówienia po podpisaniu umowy sprzedażowej zgodnie ze wzorem na załączniku nr 1 do SWZ. 5. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. Przedmiot zamówienia tworzy nierozerwalną całość. 6. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych. 7. Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 8 ustawy pzp. 8. W celu skalkulowania ceny ofertowej wykonawca powinien uwzględnić prognozowane zużycie energii wskazane w załączniku nr 1 do SWZ. 9. Projektowane postanowienia umowy w sprawie zamówienia publicznego, które zostaną wprowadzone do treści tej umowy, określone zostały w załączniku nr 2 do SWZ. 10. Informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których Zamawiający będzie komunikował się z wykonawcami, oraz informacje o wymaganiach technicznych i organizacyjnych sporządzania, wysyłania i odbierania korespondencji elektronicznej zostały wskazane w rozdz. VII SWZ, dostępnej wraz z niniejszym ogłoszeniem na stronie internetowej prowadzonego postępowania
Wewnętrzny identyfikator: 90-SZP.261.052.2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Główne aspekty procedury: 1. Zamawiający zastosuje procedurę, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy pzp. Oznacza to, iż Zamawiający przed wyborem najkorzystniejszej oferty, wezwie wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona z punktu widzenia przyjętych kryteriów oceny ofert, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni, aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych: 1) w zakresie potwierdzenia braku podstaw do wykluczenia z postępowania: a) informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy pzp - sporządzonej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem; b) informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy pzp, dotyczącej orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka karnego - sporządzonej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem; c) oświadczenia wykonawcy – wg wzoru określonego w załączniku nr 4 do SWZ - w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy pzp, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1076 i 1086), z innym wykonawcą, który złożył odrębną ofertę, albo oświadczenia o przynależności do tej samej grupy kapitałowej wraz z dokumentami lub informacjami potwierdzającymi przygotowanie oferty, niezależnie od innego wykonawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej, albo oświadczenia o tym, że nie należy do żadnej grupy kapitałowej; d) odpisu lub informacji z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy pzp, sporządzonych nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji; e) oświadczenia wykonawcy – wg wzoru określonego w załączniku nr 5a do SWZ – o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu składanym na formularzu JEDZ (załącznik nr 3a do SWZ) w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania wskazanych przez Zamawiającego, o których mowa w: i. art. 108 ust. 1 pkt 3 ustawy pzp, ii. art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy pzp, dotyczących orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka zapobiegawczego; iii. art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy pzp, dotyczących zawarcia z innymi wykonawcami porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji; iv. art. 108 ust. 1 pkt 6 ustawy pzp; v. art. 109 ust. 1 pkt 8 ustawy pzp; vi. art. 109 ust. 1 pkt 10 ustawy pzp. f) oświadczenia wykonawcy – wg wzoru określonego w załączniku nr 5b do SWZ – o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu składanym na formularzu stanowiącym załącznik nr 3b do SWZ w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania wskazanych przez Zamawiającego, o których mowa w: i. art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego; ii. art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1). 2. Na potwierdzenie, że w stosunku do Wykonawcy nie zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa wyżej w niniejszym punkcie, wykonawca, składa: 1) oświadczenie na formularzu Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia, w skrócie: JEDZ (załącznik nr 3a do SWZ), stanowiące dowód potwierdzający brak podstaw wykluczenia, spełnianie warunków udziału w postępowaniu (o ile Zamawiający określił warunki udziału w postępowaniu), na dzień składania ofert, tymczasowo zastępujący podmiotowe środki dowodowe, o których mowa w ustępie 2 niniejszego rozdziału; Wykonawca może ograniczyć się do wypełnienia sekcji α: (Ogólne oświadczenie dotyczące wszystkich kryteriów kwalifikacji) w części IV (Kryteria kwalifikacji) i nie musi wypełniać żadnej z pozostałych sekcji w części IV jednolitego dokumentu. W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez wykonawców, oświadczenie na formularzu JEDZ, składa każdy z wykonawców. Oświadczenia te potwierdzają brak podstaw wykluczenia oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu w zakresie, w jakim każdy z wykonawców wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu (o ile Zamawiający określił warunki udziału w postępowaniu). 2) oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu na podstawie tzw. „ustawy i rozporządzenia sankcyjnych” – załącznik nr 3b do SWZ, tymczasowo zastępujące podmiotowy środek dowodowy, o których mowa w ustępie 2 niniejszego rozdziału.W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez wykonawców, ww. oświadczenie, składa każdy z wykonawców. 3. Informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których Zamawiający będzie komunikował się z wykonawcami, oraz informacje o wymaganiach technicznych i organizacyjnych sporządzania, wysyłania i odbierania korespondencji elektronicznej zostały wskazane w rozdziale VII SWZ, dostępnej wraz z niniejszym ogłoszeniem na stronie internetowej prowadzonego postępowania. 7. Podmiotowe środki dowodowe, których zamawiający żąda w celu potwierdzenia spełniania przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zostały wskazane w rozdziale IX ust. 2 pkt 2) SWZ.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 09300000 Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 09000000 Produkty naftowe, paliwo, energia elektryczna i inne źródła energii
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest zakup energii elektrycznej na 2027 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tj. Dz. U. z 2026 r., poz. 43), zwanej dalej PE, przez Zamawiającego i Współzamawiających do ich budynków oraz ich infrastruktury, zgodnie z posiadanymi tytułami prawnymi. Niniejsze zamówienie nie obejmuje usług dystrybucji energii elektrycznej. 2. Zamawiający informuje, że: 1) szacowane zużycie energii elektrycznej wskazane w załączniku nr 1 do SWZ zostało określone z należytą starannością, jednakże ma charakter orientacyjny i szacunkowy; 2) realizacja zamówienia udzielonego w wyniku niniejszego postępowania będzie uzależniona od faktycznych potrzeb, których dokładne określenie nie jest możliwe. Zamawiający nie gwarantuje wykorzystania 100% wolumenu określonego w załączniku nr 1 do SWZ. Z tego tytułu wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia finansowe lub prawne; 3) niektóre punkty przyłączeniowe (szczególnie w grupie taryfowej B) mają różną wartość mocy umownej w rozbiciu na poszczególne miesiące. Na potrzeby niniejszego postępowania Zamawiający wpisał tylko jedną wartość mocy umownej; 4) w wyniku zawierania nowych umów na usługę dystrybucji lub w sytuacjach uzasadnionych ekonomicznie dla Zamawiającego, niektóre z parametrów wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ mogą ulec zmianie. Sytuacja taka może dotyczyć mocy umownej lub taryfy (przyczyny techniczne), przy czym, zmiana może zostać dokonana jedynie w ramach tej samej grupy taryf; 5) rolę Operatora Systemu Dystrybucyjnego (dalej zwanego „OSD”) dla punktów przyłączeniowych wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ pełnią dwa przedsiębiorstwa: ENEA Operator S.A., ENERGA-Operator S.A. z zastrzeżeniem, że jeden punkt przyłączeniowy ma jednego OSD; 6) rolę sprzedawcy energii elektrycznej dla punktów przyłączeniowych wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ pełni firma obrotu energią elektryczną: ENEA Spółka Akcyjna ul. Pastelowa 8, 60-198 Poznań. 3. W okresie obowiązywania umowy zawartej w wyniku niniejszego postępowania wykonawca będzie musiał mieć zawartą oraz obowiązującą umowę, tzw. Generalną Umowę Dystrybucyjną, z lokalnym OSD, na podstawie której może prowadzić sprzedaż energii elektrycznej za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej tego OSD do obiektów wskazanych w załączniku nr 1 do SWZ. 4. Szczegółowy wykaz, które punkty obsługiwane są przez którego OSD i firmę obrotu energią Zamawiający i Współzamawiający przekażą wykonawcy niniejszego zamówienia po podpisaniu umowy sprzedażowej zgodnie ze wzorem na załączniku nr 1 do SWZ. 5. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. Przedmiot zamówienia tworzy nierozerwalną całość. 6. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych. 7. Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 8 ustawy pzp. 8. W celu skalkulowania ceny ofertowej wykonawca powinien uwzględnić prognozowane zużycie energii wskazane w załączniku nr 1 do SWZ. 9. Projektowane postanowienia umowy w sprawie zamówienia publicznego, które zostaną wprowadzone do treści tej umowy, określone zostały w załączniku nr 2 do SWZ. 10. Informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których Zamawiający będzie komunikował się z wykonawcami, oraz informacje o wymaganiach technicznych i organizacyjnych sporządzania, wysyłania i odbierania korespondencji elektronicznej zostały wskazane w rozdz. VII SWZ, dostępnej wraz z niniejszym ogłoszeniem na stronie internetowej prowadzonego postępowania.