692964-2026 - Procedura konkurencyjna
Polska – Różne usługi w zakresie napraw i konserwacji – Remont i serwis elementów kolei linowej Wielka Krokiew w Zakopanem
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Usługi
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Remont i serwis elementów kolei linowej Wielka Krokiew w Zakopanem
Opis: Przedmiotem zamówienia jest remont i serwis elementów kolei linowej Wielka Krokiew w Zakopanem, obejmujący demontaż i montaż baterii na podporach nr 1, 2 i 5 oraz w stacjach dolnej i górnej, wymianę łożysk ślizgowych, demontaż i montaż osi rolek mostu napinania, przygotowanie i wykonanie badań nieniszczących wskazanych elementów kolei przez laboratorium wskazane i uprawnione przez Transportowy Dozór Techniczny oraz kompleksową wymianę węży hydraulicznych we wszystkich układach hydraulicznych kolei. Szczegółowy zakres zamówienia określono w załączniku A do SWZ.
Wewnętrzny identyfikator: ZP/31/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: tak
Uzasadnienie procedury przyspieszonej: Przedmiotem postępowania jest wykonanie remontu oraz zapewnienie serwisu technicznego kolei linowej znajdującej się na terenie COS OPO w Zakopanem. Ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia zasadnym jest zastosowanie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp i wyznaczenie terminu składania ofert nie krótszego niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Pilna potrzeba wynika z wykonania prac remontowych i serwisowych przed rozpoczęciem okresu zimowego w celu zapewnienia ciągłości, bezpieczeństwa oraz prawidłowej eksploatacji kolei linowej. Prace muszą zostać przeprowadzone w ściśle określonym oknie czasowym i zakończone przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Wykonanie remontu i czynności serwisowych wymaga odpowiedniego czasu na realizację prac, przeprowadzenie prób i kontroli technicznych oraz przygotowanie urządzenia do bezpiecznej eksploatacji. Skrócenie terminu składania ofert jest zatem uzasadnione pilną potrzebą udzielenia zamówienia oraz koniecznością zabezpieczenia interesu Zamawiającego polegającego na zapewnieniu terminowego przygotowania kolei linowej do bezpiecznej eksploatacji jak i udostępnienia obiektu Wielka Krokiew do treningów skoczków narciarskich i przygotowania obiektu do Pucharu Świata w skokach narciarskich. W wyniku awarii kolei linowej (wstrzymanie funkcjonowania kolei w okresie 24.08.2026 - 4.09.2026), , Zamawiający zmuszony został do wstrzymania prac związanych z przygotowaniem zamówienia z uwagi na konieczność przeprowadzenia dodatkowych czynności diagnostycznych i technicznych w celu ustalenia rzeczywistego stanu technicznego kolei oraz wprowadzić korekty do zakresu prac remontowych przygotowanych w zamówieniu pierwotnie. Poniesione koszty związane z usunięciem awarii kolei linowej wpłynęły także na ograniczenie dostępności środków finansowych przez Zamawiającego przeznaczonych na ten cel. W związku z powyższym, Zamawiający zmuszony został do dostosowanie planowanego zakresu remontu do rzeczywistych możliwości finansowych. Analiza pracy podsystemów w okresie po naprawie awarii kolei wpłynęła na ostateczne określenie zakresu rzeczowego zamówienia i przygotowania dokumentacji postępowania, w szczególności opisu przedmiotu zamówienia, zakresu prac oraz szacunkowej wartości zamówienia. Przedwczesne wszczęcie postępowania mogłoby skutkować koniecznością późniejszych zmian, nieuwzględnieniem istotnych elementów wymagających remontu, co mogłoby negatywnie wpłynąć zarówno na prawidłowość postępowania jak i bezpieczeństwo lub wstrzymaniem eksploatacji przez Transportowy Dozór Techniczny. W konsekwencji termin wszczęcia postępowania został przesunięty do czasu zakończenia niezbędnych analiz technicznych i finansowych oraz ostatecznego określenia zakresu remontu odpowiadającego rzeczywistemu stanowi technicznemu kolei i możliwościom finansowym Zamawiającego. Należy podkreślić, że opóźnienie w przygotowaniu postępowania wynikało z obiektywnych okoliczności związanych z awarią urządzenia, koniecznością ustalenia zakresu rzeczowego i finansowego planowanego remontu. Jednocześnie skrócony termin składania ofert zapewnia potencjalnym wykonawcom możliwość zapoznania się z dokumentacją postępowania i przygotowania ofert, przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości postępowania zważywszy na fakt, że do postępowania mogą przystąpić jedynie podmioty spełniające wymagania w zakresie posiadania uprawnień dozoru technicznego do naprawy i modernizacji kolei linowych. Podmioty te są podmiotami wyspecjalizowaniu w prowadzeniu tego rodzaju prac. Dodatkowo dokumentacja postępowania zawiera wszystkie niezbędne informacje do sporządzenia oferty, i ogranicza się ona do opisu zadań do wykonania, stąd wyznaczony skrócony czas do składania ofert jest w ocenie Zamawiającego wystarczającym do zapoznania się z dokumentacją postępowania i sporządzenia oferty.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 50800000 Różne usługi w zakresie napraw i konserwacji
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001