2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallskärl inklusive utplacering av kärl
Beskrivning: Uppdraget omfattar följande: • Inköp samt utställning av tvådelade 240-liters avfallskärl med tvådelade lock för FNI av papper- och plastförpackningar vid enfamiljshus på fastlandet. • Inköp samt utställning av avfallskärl, singelkärl, för fastighetsnära insamling (FNI) i flerfamiljshus av förpackningsfraktionerna papper, plast, metall, färgat och ofärgat glas på fastlandet. • Inköpet omfattar kompletta kärl med hjul, hjulaxlar, lock, RFID-taggar, dekaler, streckkodsetiketter etcetera och för tvådelade kärl även monterad mellanvägg och fraktionsclips. • Utställningen omfattar leverans, transporter, mellanlagring, montering av kärl och behållare samt montera RFID-taggar, dekalering, utställning av kärl till abonnent samt inläsning/registrering av RFID-taggar, GPS-position, streckkoder, till ett verksamhetssystem som Beställarens hänvisar till. Utställning på fastlandet, öar såsom Tranholmen omfattas inte. • Kärlen ska vid utställningen placeras vid tomtgräns, om möjligt i nära anslutning till befintliga mat- och restavfallskärl hos enfamiljshus, så att fastighetsägaren eller nyttjanderättshavaren lätt kan identifiera sitt/sina kärl. Inför utställning vid flerfamiljshus krävs dialog med Beställarens projektledare för utställningen. • Förse äldre ärvda FNI-kärl för flerfamiljshus med RFID-transponder (”taggas”) enligt Beställarens instruktion. • Leverans av eventuella kvarstående kärl/behållare och reservdelar efter avslutad utställning till avlämningsplats hänvisad av Beställaren. Alternativt, vid större antal, returtransport av Leverantören. • Leverantören står för projektledning samt all utrustning, fordon, maskiner och ytor samt personella resurser som behövs för genomförandet av uppdraget. Nuvarande insamling av förpackningar från flerfamiljshus sker via auktorisation som avslutas inför denna entreprenad. Kommunen har inga ytor att erbjuda för mellanlagring och montering av kärl/behållare.
Intern identifierare: TN 2024/0585
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44616200 Avfallstunnor
Ytterligare klassificering (cpv): 39224340 Soptunnor, 44613600 Behållare på hjul
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Avfallskärl inklusive utplacering av kärl