100065-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa rehabiliteringsprogram i Sverige 2016/2017.
Referensnummer: RS 2016-04772
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med rehabiliteringen är att patienter med olika typer av funktionsnedsättningar ska kunna återvinna bästa möjliga funktions- och aktivitetsförmåga, såväl fysiskt som psykiskt.
Vårdgivaren ska erbjuda rehabiliteringsprogram för patienter med olika typer av funktionsnedsättningar efter sjukdomar/skador. Programmet ska anpassas till patientens medicinska och individuella behov.
Vårdgivaren ska ge rehabilitering, vård och behandling i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen