100070-2021 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av inköpssystem för effektiva avrop av konsulter och entreprenadarbeten
Referensnummer: LOC 2020-0144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal för leverans, implementering, support, underhåll, drift och vidareutveckling av en molntjänst (hädanefter kallad tjänsten) för effektiva elektroniska inköp för primärt konsulttjänster och entreprenadarbeten. Tjänsten ska finnas tillgänglig för leverans efter avslutad upphandling och ska således vara en standard molntjänst som endast kräver en anpassad konfiguration och integration mot de system som beställaren önskar integrera upphandlad tjänsten med.
Beställarens målsättning med upphandlingen är att implementera en sammanhållen tjänst för hantering av samtliga inköp med den övergripande målsättningen att inköpsprocessen som helhet optimeras bl.a. med avseende på riskhantering i inköpsprocessen, minskad administrativ börda för avropande beställare och med möjligheter till uppföljning och analys av gjorda inköp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen