100107-2025 - Resultat
Sverige – Översättartjänster – Översättning och språktjänster - övriga språk
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖversättning och språktjänster - övriga språk
BeskrivningDenna upphandling omfattar förmedling och genomförande av översättning till och ifrån angivna språk som nämns i avsnitt Omfattning. Upphandlingen omfattar även de övriga tjänster som nämns i avsnitt Övriga tjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 300 MSEK exklusive moms. Den uppskattade omsättningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal samt förändringar i kommande ramavtal avseende nya tjänster. Kammarkollegiet garanterar inte någon försäljningsvolym eller liknande. Översättning och språktjänster - övriga språk får avropas till en sammanlagd omsättning om 500 MSEK exklusive moms under ramavtalsperioden. Denna sammanlagda omsättning utgör ramavtalets takvolym. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av ramavtalsperioden.
Föregående meddelande202173-2022
Intern identifierare23.3-65-2022
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79530000 Översättartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKriterium
BeskrivningKammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till de anbud som är de ekonomiskt mest fördelaktiga utifrån pris. Utvärderingen kommer att ske baserat på priser för tjänster som lämnats i avsnitt Priser i kapitel Kravspecifikation. Följande priser kommer att begäras in: Timpris för översättare Förmedlingsavgift för förmedling av översättare Den totala summan av de två priserna kommer att utgöra anbudssumman som ligger till grund för utvärderingen.
Intern identifierare968858
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerella krav
BeskrivningDenna upphandling omfattar förmedling och genomförande av översättning till och ifrån angivna språk som nämns i avsnitt Omfattning. Upphandlingen omfattar även de övriga tjänster som nämns i avsnitt Övriga tjänster.
Intern identifierare990741
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKravspecifikation
BeskrivningSe upphandlingsdokument
Intern identifierare990651
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelÖversättning övriga språk
BeskrivningSe upphandlingsdokumentet.
Intern identifierare990740
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelPriser
BeskrivningSe upphandlingsdokument.
Intern identifierare998671