10011-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder – Grova.
Referensnummer: GNU 2016/96
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar arbetskläder till kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Ludvika och Säter samt kommunalförbundet Västerbergslagens utbildningscentrum och Gagnefsbostäder AB.
Arbetskläderna kommer främst att användas av personal inom tekniska kontoren, industriprogrammet inom gymnasieskolan och Arbetsmarknadsenheterna. Därutöver kan enstaka inköp från andra verksamheter förekomma under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen