100160-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Emissionsmätningar kraftvärme- och värmepannor.
Referensnummer: 16/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi AB har för sin verksamhet behov av att upphandla och avtala med ett företag för emissionsmätningar och processförbättringar av pannor på kraftvärmeverk och hetvattencentraler som eldas med avfall, biobränslen och olja.
Före anbudsgivning kan besök på anläggningarna göras efter avtal om tid, se vidare tidsfönster för besök.
Avbrytande:
Jönköpings Energi AB förbehåller sig rätten att förkasta samtliga ansökningar om ingen motsvarar kraven eller på annat sätt är oförmånliga. Ersättning för anbudsgivning lämnas inte. Ej heller kommer ersättning eller kompensation utgå om upphandlingen avbryts.
Avtalstid:
Avtalstiden är 3 år med möjlighet för den avropande enheten att förlänga avtalet 2 ggr 12 månader.
Miljöledningssystem:
Anbudssökande skall ha ett dokumenterat och av egen företagsledning godkänt miljöledningssystem.
Anbudssökande skall nedan ange status på systemet och i de fall det är certifierat av tredje part bifoga tillhörande certifikat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsökanden kan endast åberopa de kompletterande upplysningar som erhållits skriftligen från ansvarig handläggare med hjälp av annonseringsverktyget TendSign. Skriftlig begäran om förtydligande eller kompletteringar skall vara Jönköpings Energi AB tillhanda senast