Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för transport- och maskintjänster för anläggningsverksamhet
Referensnummer: KS22.421
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transport- och maskintjänster för väghållnings- och anläggningsverksamhet, lastbilstjänster och grävmaskinstjänster inklusive förare samt hyra av hjullastare utan förare. Leverantören ska ha tillgång till godkänd deponi för rena schaktmassor och ombesörja transport från Lerums kommun till deponi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen