100249-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad / renovering skola, Tensta gymnasium
Referensnummer: 2017-00791
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
SISAB planerar att bygga om/upprusta hus A, del av hus B samt lastgata och källarutrymmen. Arbeten består i huvudsak av:
— Rivning, demontering och saneringsarbeten.
— Byggnadsarbeten invändigt.
— Värme- och sanitetsarbeten.
— Luftbehandlingsarbeten.
— El, data, tele och larmarbeten.
— Styr- och övervakningsarbete.
— Samordningsansvar för förekommande sidoentreprenörer.
— Markarbeten.
— Hiss.
Omfattningen framgår av handlingar angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen