100254-2018 - ResultatSverige-Örebro: Renovering av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad - Renovering och ombyggnad av flerbostadshus, Tunnbindargränd/Änggatan, Örebro
Referensnummer: 17/54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av totalrenovering av 2 st huskroppar med sammanlagt 88 st. lägenheter, behandlings-, lager- samt kontorslokaler. Entreprenaden delas in i etapper om 2 enligt nedan.
— Tunnbindargränd 1-15, deletapp 1, Flerbostadshus med 64 st lägenheter samt lagerlokaler i källarplan,
— Änggatan 14-16, deletapp 2, Flerbostadshus med 24 st lägenheter samt kommersiella lokaler i form av kontor, lunchrum samt salong.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45442100 Målning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen