100284-2019 - ResultatSverige-Uddevalla: Snittblommor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor
Referensnummer: KS 2018-792
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun avser teckna avtal med en leverantör som under kommande ramavtalsperiod kan förse kommunen med blommor. Blommor som ingår i denna upphandling är snittblommor, samplanteringar, blomsterbinderier, krukväxter, julblommor t.ex. i samband med uppvaktningar, pensionsavgångar etc. Mindre förpackningar/antal uteplanteringsväxter, jord, krukor, presentkort och blomsterkort ingår också i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121210 Blomsteruppsättningar, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen