100286-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Polisutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laserhastighetsmätare inkl. tillbehör, service och underhåll
Referensnummer: 934-A427.624/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35200000 Polisutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
I Polisens uppdrag ingår att upprätthålla allmän ordning och se till att invånare och besökare följer Sveriges lagar. För att kunna genomföra detta uppdrag efterfrågar Polisen i denna upphandling laserhastighetsmätare inklusive tillbehör, service och underhåll. Laserhastighetsmätare används vid hastighetsövervakning av fordonstrafik samt i sjötrafik. Instrumentet ska kunna avläsas i km/h och knop.
Laserinstrumentet kommer att tillhandahållas för poliser som tjänstgör i Sverige, Norge samt för kustbevakningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38561100 Hastighetsmätare för fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polisens målsättning är att anskaffa Laserhastighetsmätare av hög kvalitet, som är robust och driftsäker samt anpassad för verksamhetens krav på hög tillgänglighet.