100294-2019 - ResultatSverige-Motala: Ägg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönsaker, frukt, potatis, mejeri och ägg
Referensnummer: UH-2017-287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142500 Ägg
II.1.4.
Kort beskrivning
Deltagande kommuners behov av färska grönsaker, rotfrukter, potatis, ägg, frukt och bär samt mejeriprodukter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15313000 Bearbetad potatis, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15332000 Beredda frukter och nötter, 03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 03222200 Citrusfrukt, 03222300 Icke tropisk frukt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen