100315-2018 - ResultatSverige-Söderhamn: Underhåll av allmänna vägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
För utförande av drift och underhåll på gator, gång- och cykelvägar, grönytor och gatubelysning inom Ovanåkers Kommun i Gävleborgs län.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233139 Underhåll av allmänna vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser utförande av drift och underhåll på kommunala gator, gång- och cykelvägar, grönytor och gatubelysning inom Ovanåkers Kommun. Skötseln omfattar ca 72 km gator, ca 24 km gång- och cykelvägar, 12 broar, ca 3 320 belysningsstolpar, ca 162 000 m2 gräsklippning samt slaghackning av ca 415 000 m2. Kontraktstid 2018-05-01 – 2023-04-30 med möjlighet till förlängning i max. ytterligare två (2) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 50232100 Underhåll av gatubelysning, 63712200 Drift av allmän väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen