Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster Robertsfors kommun
Referensnummer: 22302
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar schakt för kommunal verksamhet med tyngdpunkt på underhåll och förnyelse av VA-nätet. Även arbeten såsom gatuunderhåll, gatubelysning, dränering förekommer.
Uppdraget omfattar även schakt och kanalisationsarbeten inom bredband. Detta avser efteranslutningar av fastigheter till befintligt nät. Bredbandsprojekt samt servicearbeten/fiberarbeten upphandlas separat eller finns reglerat i annat ramavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16700000 Traktorer, 34100000 Motorfordon, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen