100390-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Passerkontrollsystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatisk Passagerar Räkning
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961100 Passerkontrollsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av utrustning för registrering av på- och avstigande resenärer på bussar i kollektivtrafik. Dessutom ingår produkter och tjänster för databearbetning och driftövervakning av systemets funktion.
Passagerarräkningssystemet (APR) ska samla in information om antalet passagerare i bussarna. Informationen ska användas både i realtid för att hantera fordonsbeläggning och för att efterbehandla data.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712710 Trafikövervakning, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar, 72212670 Programvaruutvecklingstjänster för realtidsoperativsystem, 72212781 Programvaruutvecklingstjänster för systemhantering, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72313000 Datafångsttjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72316000 Dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen