Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI handburen Ramanspektrometer
Referensnummer: A407.851/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38410000 Mätinstrument - FB03
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphovet till denna RFI är att NOA/Utvecklingscentrum Öst inom Polismyndigheten kommer att starta en pilotstudie och prova Ramantekniken inom verksamhetsområdet narkotika. Pilotstudien påbörjas så snart instrumenten är levererade och beräknas sedan pågå upp till ett år. Instrumenten kommer att prövas inom region Öst.