10045-2019 - ResultatSverige-Vänersborg: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckentolkning
Referensnummer: D.nr. 2018/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kunskapsförbundet Väst har behov av ett ramavtal gällande teckentolkning för att kunna erbjuda adekvat utbildning för elever med olika grader av hörselnedsättning.
Behovet av tjänsterna är baserat på respektive elevs individuella studieplan som kan komma att revideras under utbildningens gång. Tolktjänsten omfattar normalt två samtidiga tolkar, huvudsakligen dagtid men också till viss del under kvällstid.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen