100488-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för OVK-åtgärder och injustering
Referensnummer: LOC 2020-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum AB är en av Sveriges större fastighetsförvaltare med ett fastighetsbestånd på ca 2 miljoner m² lokaler i Stockholms län. Fastighetsbeståndet ägs av Region Stockholm men fastighetsförvaltningen sker genom Locum AB. Bland hyresgästerna dominerar sjukvården i Stockholms län. Locum AB ägs till 100 % av Region Stockholm.