100521-2021 - ÄndringSverige-Lund: Eldistribution och tillhörande tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal Elhandel
Referensnummer: 2020-FA000277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Region Skånes förbrukning och produktion av elkraft, vilket innefattar:
• Leverans och balansansvar för elförbrukning, cirka 150 GWh per år
• Försäljning och balansansvar för produktion, cirka 55 GWh per år
• Diskretionär förvaltning av Region Skånes elterminer motsvarande netto-förbrukningen på cirka 95 GWh per år Region Skånes bolag och stiftelser ska också kunna försörjas med elkraft via detta avtal.