100571-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Sakförsäkringar – Företag & fastighetsförsäkring
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Företag & fastighetsförsäkring
Beskrivning: INBJUDAN TILL ANBUDSANSÖKAN Max Matthiessen inbjuder härmed er, på uppdrag av AB Bromöllahem, att lämna anbudsansökan avseende AB Bromöllahems företags- och fastighetsförsäkringar. ALLMÄNNA FÖRUTSÄTTNINGAR Uppdraget består kortfattat av att leverera och vidmakthålla företags- och fastighetsförsäkringar enligt angivna försäkringsformer under avtalstiden 2026-06-01 t.o.m. 2029-05-30 med option för AB Bromöllahem att förlänga avtalet 1+1 år. UPPHANDLING Upphandlingen sker som förhandlad upphandling enligt lag om offentlig upphandling (2016:1145) Upphandlingen sker i två steg, en kvalificeringsfas och en upphandlingsfas.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66515200 Sakförsäkringar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124817:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66516400 Allmänna ansvarsförsäkringar