Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Götaverksgatan Etapp Torg, Brygga m.fl.
Referensnummer: EXF 2023-00899
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213142 Anläggning av plats för torghandel
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs kommun avser att bygga ut ett torg och bryggdäck enligt detaljplanen. Torget ligger delvis över vattenyta och erfordrar därför ett pålat betongdäck som underlag. Vidare ska utföras förberedande arbete för en restaurang som består av en pålad betongplatta.
Entreprenaden omfattar utförande av mark- och byggnadsverk i enlighet med förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111290 Förarbeten till anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45244200 Bryggor, 45262210 Grundläggning, 45262211 Pålslagning, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen