100587-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Central IoT-plattform och tillhörande kringtjänster
Referensnummer: KS 2018/000123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet
II.1.4.
Kort beskrivning
För att ta tillvara de möjligheter som digitaliseringen ger och för att starta förflyttningen mot en smart stad krävs förutsättningar i form av arbetssätt, plattformar, riktlinjer och standarder. De tekniska förutsättningar ska säkerställa en långsiktig utveckling mot en smart stad. En del av de tekniska förutsättningarna är en central IoT-plattform. Plattformen ska ha funktionalitet för att hantera ett antal förmågor som Staden har identifierat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48612000 Databashanteringssystem, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72310000 Behandling av data, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen