100637-2017 - ResultatSverige-Växjö: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Växeltjänst för Telefoni.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndigheter är:
— Växjö kommun
— Värends Räddningstjänstförbund,
— Växjö Fastighets AB (Vöfab),
— Växjöbostäder AB,
— Växjö kommunföretag AB,
— Vidingehem AB,
— Växjö Energi AB,
— Tingsryds kommun,
—Stiftelsen kommunhus,
— Industristiftelsen Tingsryds Energi AB,
— Tingsryds Utveckling & Fastighets AB,
— Tingsrydsbostäder AB,
— Tingsryds kommunföretag AB.
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Ellen Bringevik.
Kontaktperson under upphandlingen är i första hand Ellen Bringevik, ellen.bringevik@vaxjo.se tfn 0470-79 60 35.
Omfattning och beskrivning av framtida tjänst:
Målet med upphandlingen är att Köparen ska få tillgång till en driftssäker, modern och flexibel växeltjänst för telefoni, som möjliggör för Köparen att optimera sin telefoni för att passa dagens och morgondagens behov av telefonitjänster.
Ambitionen är att den upphandlade växeltjänsten ska vara i drift hos Växjö kommun vid halvårsskiftet 2017.
Vad gäller Tingsryds kommun ska den nya växeln vara installerad, testad, klar och fungerande i god tid innan årsskiftet 2017/18, då den ska tas i bruk.
För att tillmötesgå de krav, önskemål och förutsättningar Köparen har, är syftet med denna upphandling att teckna avtal med en leverantör för tillhandahållande av växelplattform och tjänster. Lösningen ska tillgodose de upphandlande myndigheternas behov av telefoniplattform, tjänster för telefoni, contactcenter-funktioner samt systemtelefoner.
Leverantören kommer att ha fullt ägar- och driftsansvar för den tekniska plattform som krävs för att realisera tjänsterna. Tjänsten ska inkludera full support på den tekniska plattformen samt användarsupport för beställning, felanmälan och handhavandefrågor. Utöver detta ska hantering för fakturering samt administration av användarregister ingå.
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till ellen.bringevik@vaxjo.se
Det är önskvärt att frågor gällande upphandlingen inkommer i så god tid som möjligt innan sista anbudsdag. Upphandlande myndighet kommer att ha begränsad möjlighet att besvara inkomna frågor under v. 52 2016 samt v. 1 2017.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget.
Vissa grunder som kan leda till uteslutning:
Enligt LOU 10 kap. 2§ riskerar en anbudsgivare att uteslutas om någon av nedanstående förutsättningar föreligger. Leverantören:
1. är i konkurs eller likvidation, är under tvångsförvaltning eller är föremål för ackord eller tills vidare har inställt sina betalningar eller är underkastad näringsförbud,
2. är föremål för ansökan om konkurs, tvångslikvidation, tvångsförvaltning, ackord eller annat liknande förfarande,
3. genom lagakraftvunnen dom är dömd för brott avseende yrkesutövningen,
4. har gjort sig skyldig till allvarligt fel i yrkesutövningen,
5. inte har fullgjort sina åligganden avseende socialförsäkringsavgifter eller skatt i det egna landet eller i det land där upphandlingen sker, eller
6. i något väsentligt hänseende har låtit bli att lämna begärda upplysningar eller lämnat felaktiga upplysningar som begärts med stöd av 10 kap. 2 § LOU.
I eventuellt förekommande fall kommer den upphandlande myndigheten att kräva in kompletterande upplysningar av anbudsgivaren. Vad ovan anges ska även gälla eventuella underleverantörer i alla led. Tredje och fjärde punkten ovan gäller även personer i ansvarig ställning inom företaget och med bestämmande inflytande över leverantören.
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter Anbudsgivare ska vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande och löpande under avtalsperioden. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet.
2. F-skatt Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
3. Finansiell och ekonomisk ställning Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Rating hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten. Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren. Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.
Teknisk förmåga och kapacitet:
Anbudsgivaren och eventuella underleverantörer ska ha teknisk förmåga och kapacitet för att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av detta förfrågningsunderlag. Till anbudet ska anbudsgivaren bifoga en beskrivning som styrker teknisk förmåga och kapacitet.
I beskrivningen ska företagets organisation beskrivas. Efterfrågad beskrivning ska även omfatta tänkt organisation och personalstyrka för utförandet.
I beskrivningen av organisation för utförande ska följande framgå:
— År i branschen (inom upphandlingsområdet).
— Verksamhetsbeskrivning, inklusive beskrivning av organisation för utförandet, resurser avseende kundtjänst, support-, service- samt säljorganisation.
För de fall delar av utförandet kommer att utföras av underleverantör ska det klart och tydliga framgå av ovan lämnade beskrivning vilka delar som utförs i egen regi samt vilka delar som bedrivs via eventuell underleverantör, samt vilken underleverantör som avses i de olika delarna.
Om en förmåga/resurs/kompetens utifrån vad som utlovats i ert anbud ej finns och vidmakthålls under avtalsperioden kan detta komma att betraktas som ett väsentligt avtalsbrott.
Underleverantörer:
Anbudsgivare har möjlighet att anlita underleverantör för att utföra delar av uppdraget. Om anbudsgivaren har för avsikt att anlita underleverantör ska detta redovisas i anbudet. Anbudsgivare som anlitar underleverantör ska förfoga över underleverantörs resurser i den omfattning som krävs för uppdragets fullgörande enligt de krav som ställs i denna upphandling. Av anbudet ska namn samt organisationsnummer på eventuella underleverantörer framgå. Upphandlande myndighet kan komma att kontrollera angivna underleverantörers leveranskapacitet.
Dokument som styrker anbudsgivarens samarbete med underleverantör ska bifogas anbudet.
Erfarenhet:
Leverantören ska ha erfarenhet av att leverera de tjänster som efterfrågas i denna upphandling.
För att styrka anbudsgivarens erfarenhet ska tre relevanta referensuppdrag redovisas. Referensuppdrag som åberopas får inte vara äldre än 3 år från sista anbudsdag och ska ha påbörjats/vara i full drift senast 3 månader innan sista anbudsdag.
För att anses som relevanta ska referensuppdragen gälla uppdrag gällande växeltjänst för telefoni, likvärdiga vad som efterfrågas i denna upphandling.
— Minst ett av de åberopade referensuppdragen ska innefatta samarbete mellan anbudsgivaren och tredjepartsleverantör för hänvisningssystem.
— Minst 2 av referensuppdragen ska vara uppdrag med minst 2 000 anknytningar.
— Minst ett av referensuppdragen ska vara en kund med en geografiskt decentraliserad organisation.
— Tillsammans ska de angivna referensuppdragen omfatta samtliga individuella tjänstepaket som efterfrågas i denna upphandling.
Beskrivningen av referensuppdrag innehåller information om:
— Typ av uppdrag (kortare beskrivning inkl omfattning).
— Tidpunkt för uppdragets genomförande.
— Uppdragsgivare, samt dennes organisation.
— Namn på kontaktperson, samt kontaktuppgifter till denne.
Angivna kontaktpersoner för referensuppdragen ska vara vidtalade samt anträfffbara under v. 4-5.
Referensuppdrag inom anbudsgivarens egna organisation godtas inte. Anlitad underleverantör godtas ej heller som referens.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64200000 Telekommunikationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.