100643-2023 - PlaneringSverige-Nyköping: Patientövervakningssystem
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hearing övervakningsutrustning till ambulans
Referensnummer: IN-IN23-0044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Behov av övervakningsutrustning till ambulansen
Region Sörmland har behov av övervakningsutrustning till 30 stycken ambulanser, medicinskteknisk utrustning för prehospital bruk inkluderande övervakningsutrustning, EKG, defibrillator och telemedicinsk överföring i realtid till mottagande vårdenhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33123200 EKG-apparater, 33182100 Defibrillator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland planerar för en upphandling. Av denna anledning inbjuds leverantörer, som har ett intresse av att delta i en eventuell kommande upphandlingen under år 2023, till en presentation av sitt sortiment och en efterföljande diskussion om utrustningens funktionalitet och handhavande i förhållande till regionens behov. Syftet med hearingen är att ge Region Sörmland fördjupad kunskap för att kunna skapa ett tydligt, transparent och proportionerligt upphandlingsunderlag genom att ta tillvara på branschens erfarenheter och kunskaper och närmare utröna vilka alternativ som marknaden kan erbjuda.