100666-2017 - ResultatSverige-Malmö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende arkitekttjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren har erfarenhetsmässigt ett återkommande behov av att få utfört arktitekttjänster avseende bland annat bygglovs-, plan- och markplaneringsärenden.
Upphandlingen genomförs i tre (3) olika delar/anbudsområden:
— Anbudsområde A: Bygglovsarkitekter,
— Anbudsområde B: Planarkitekter,
— Anbudsområde C: Landskapsarkitekter.
Ramavtal kommer tecknas med tio (10) ramavtalskonsulter för anbudsområde A och med fem (5) ramavtalskonsulter för anbudsområde B respektive anbudsområde C.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.