2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt avseende markskötsel Lövsta bruk
Beskrivning: Markskötsel avseende Lövstabruk Kort beskrivning av upphandlingen Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning inom området. Lövstabruk är ett byggnadsminne med skyddsföreskrifter för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning av träd och häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter, skötsel av blomsterurnor och vattenanläggningar samt gräsklippning och slåtter. Teknisk kapacitet Erfarenhet från uppdrag avseende skötsel av mark, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning i värdefulla kulturmiljöer, där kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning träd och häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter, skötsel av blomsterurnor och vattenanläggningar samt gräsklippning och slåtter.
Intern identifierare: 24/27
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000