100728-2017 - ResultatSverige-Angered: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränd kalk till vattenverken.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna förfrågan gäller Kretslopp och vattens behov av bränd kalk som används som kemikalie för pH-justering och alkalinisering i beredningsprocessen på Alelyckans och Lackarebäcks vattenverk.
Ramavtalet omfattar löpande leverans av bränd kalk (kalciumoxid, CaO), till ca 1 600 ton per år. Beställaren kan dock inte förbinda sig till angivna volymer, utan antagen anbudsgivare/leverantör ska kunna leverera det verkliga behovet vare sig det över- eller understiger de redovisade volymerna.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
24962000 Vattenreningskemikalier, 44921200 Bränd kalk
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.