100775-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Tjänster avseende vattenföroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning av sjöar och vattendrag
Referensnummer: UH-2019-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp, leverans och spridning av totalt 3 548 ton kalk. Fördelning inom delområden och spridningsmetod framgår av bilaga 1, Excel-filen ” Rådatalista Eda och Årjäng, fördelad spridningsmetod ”
Spridningsområdenas lägen kan vid behov erhållas via beställaren utmärkt på karta.
I förfrågan angivna tonnage och aktuella åtgärdsområden gäller under förutsättning att anslag beviljas i tillräcklig omfattning. Om beviljade anslag inte är tillräckliga kan vissa objekt komma att utgå.
Planerad avtalstid 1.5.2019 t.o.m. 31.12.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen