100817-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Småel och hushållsprodukter
Referensnummer: 21052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett heltäckande sortiment av produkter för hushållsmaskiner och småel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad inköpsvolym per år är 600 000 SEK. Den angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde.
Med småel och hushållsprodukter avses maskinell utrustning som exempelvis mobilluftkonditionering, varmluftsfläktar, portabla AC maskiner, pelarfläktar, kaffebryggare, vattenkokare, handverktyg, stavmixer, hushållsassistenter, vispar, strykjärn mm .
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer
lämnas inte.
Takvolym 6 000 000SEK