100819-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning och analys av avloppsvatten och dricksvatten
Referensnummer: 2018-O001211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733600 Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster för provtagning och analys av avloppsvatten och dricksvatten för Region Skånes och det majoritetsägda bolaget Folktandvårdens verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90715100 Undersökningar av kemikalie- och oljeutsläpp, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen