2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2024-1231 Ritningssystem
Beskrivning: Telge AB avser att upphandla ett heltäckande systemstöd för ritningshantering. Behoven av systemstöd för ritningshantering omfattar i huvudsak CAD/BIM, både vad gäller hantering av originalarkiv och förvaltningsarkiv. Systemet ska även innehålla stöd för exempelvis publicering av lägenhetsritningar på webben via verksamhetens fastighetssystem, hantering av grunddata för momsuppgifter och kontraktshantering.
Intern identifierare: TI 2024-1231
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000