100881-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Belysningsarmatur och elektriska lampor
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El- och Belysningsmateriel
Referensnummer: 20/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av el- (eldistributions- och installationsmateriel) och belysningsmateriel (trafik- och parkarmaturer samt specialarmaturer) till samtliga av B verksamhetsområden Linköping, Katrineholm och Mjölby. Enstaka leveranser kan även komma att ske till andra orter.
Uppskattad årsvolym är cirka 40 MSEK varav cirka 14 MSEK avropas från frekvernsprislistan.
B avser att teckna ramavtal med fyra (4) L
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527200 Utomhusbelysning, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681410 Elmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leveranser av el- (eldistributions- och installationsmateriel) och belysningsmateriel (trafik- och parkarmaturer samt specialarmaturer) till samtliga av B verksamhetsområden Linköping, Katrineholm och Mjölby.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att tillgodose B verksamhetsorters behov av el- och belysningsmateriel. B behov tillgodoses genom säkra leveranser av varor/artiklar som uppfyller relevanta krav och standarder till marknadsmässiga priser. Leveranser sker till angivna leveranspunkter och vid behov vädersäkrat. L ska kunna leverera samtliga helgfria vardagar.
Mål
Målet med upphandlingen är att säkra leveranser till bästa pris.
Utvecklingsmål:B har som utvecklingsmål med kommande avtal att sträva efter integrerad EDI-lösning mellan B och L. I första hand avser integrerad EDI-lösning för beställningar som sker genom punsch-out via B inköpssystem Visma Proceedo.
Under avtalstiden stävar parterna att utveckla integrerade EDI-lösningar i så lång utsträckning som möjligt.
Omfattning
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. Även tillhörande kringliggande förnödenheter/verktyg/specialarmaturer kan komma att avropas från detta avtal. B har ingen förbindelse att avropa kringliggande förnödenheter/verktyg/specialarmaturer genom detta avtal. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ramavtal
B avser att teckna ramavtal med fyra (4) L förutsatt att så många L uppfyller krav och villkor enligt denna upphandling. Avrop kommer att ske genom rangordning avseende löpande beställningar. För projektbeställning och beställning över 100 000 SEK äger B rätt att genomföra förnyad konkurrensutsättning där samtligt L inom ramen för dessa ramavtal får möjlighet att ämna anbud.