100957-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Snittblommor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor
Referensnummer: EUI 21 053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen avser snittblommor i buketter, arrangemang av olika slag, blommande växter samt begravningsbinderier. Blomsterarrangemang är aktuella i många olika sammanhang exempelvis vid uppvaktning, disputationer, dekorationer samt leverans till hemadress och till begravning.
Upphandlingen syftar till att ramavtal tecknas med 4 -7 leverantörer med affärer i närheten av köparens lokaler. Anbud kan lämnas av anbudsgivare som har butik inom högst 15 minuters promenadavstånd (enkel väg) från minst en av nedanstående adresser, samtliga i Göteborg. Obs! För Onsala rymdobservatorium gäller 15-20 minuter med bil (enkel väg).
Målsättningen är att teckna avtal så att varje adress har minst en leverantör inom gångavstånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gemensamma förvaltningen, Rosenlundsgatan 4
Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3
Utbildningsvetenskapliga fakulteten, Västra Hamngatan 25
Handelshögskolan, Vasagatan 1
Humanistiska fakulteten, Renströmsgatan 6
Universitetsbyggnaden, Vasa parken
Chalmers Tekniska Högskola, Chalmersplatsen 1
Chalmers, Lindholmen, Hörselgången 4
Onsala rymdobservatorium, Observatorievägen 90, Råö, Onsala