100959-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Mellerud: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferivaror
Referensnummer: UH-2022-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Melleruds kommun genomför upphandling avseende skafferiavtal för inköp av livsmedel och förnödenheter i konsumentförpackningar och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud. Upphandlingen genomförs i syfte att upprätta skafferiavtal med flera livsmedelsbutiker med fullsortiment i närområdet. Avtalet ska tillgodose förvaltningarnas, bolagens och deras verksamheters behov av mindre inköp av livsmedel, t.ex. konsumentförpackningar, mindre mängd husgeråd, hygienartiklar, säsongsvaror osv.
Avtal kommer att tecknas med samtliga butiker som uppfyller kraven i upphandlingen
Skafferiavtalet är ett i huvudsak kompletterande avtal till kommunens övriga livsmedelsavtal och andra avtal
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skafferiavtalet är ett i huvudsak kompletterande avtal till kommunens övriga livsmedelsavtal och andra avtal. Upphandlingen syftar till att få en jämn och hög nivå av livsmedel till, dels kommunens mindre enheter som vårdboenden, fritidsgårdar, skolor, förskolor etc.  En del inköp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare m.fl från olika verksamheter, vilket innebär att promenera till butik och inhandla varor för verksamheten.