Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GPU Servers
Referensnummer: LTU-692-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
The Department of Computer Science, Electrical and Space Engineering at LTU is procuring Graphics Processing Units (GPUs) with CUDA support for performing Machine Learning computation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen