100996-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Programvara för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urvalsverktyg
Referensnummer: Af-2017/0054 3669
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att Arbetsförmedlingen vill utöka det digitala tjänsteutbudet inom område Arbetsgivare så kunder får ett bättre stöd vid sina rekryteringar. Vi söker en leverantör som via sin produkt och verksamhetskunskap tar ett helhetsansvar och driver området Urvalsverktyg, benämns tjänsten, tillsammans med produktområde Arbetsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enheten Digitala tjänster till Arbetsgivare ansvarar för produktområde Arbetsgivare som levererar det digitala kundmötet till våra arbetsgivarkunder. De söker nu en leverantör/partner som kan anpassa och leverera sin tjänst/produkt för Urval av kandidater. Urvalsverktyget är tänkt att stötta arbetsgivaren att på egen hand eller i samarbete med Arbetsförmedlingen välja ut rätt kandidat för sin rekrytering.
De volymer som tjänsten urvalsverktyg kommer att hantera beror på hur väl vi tillsammans med kommande leverantör lyckas utifrån våra förutsättningar.
I nuläget ser vi följande volymer som möjliga:
Varje månad läggs det upp strax under 20 000 annonser via Arbetsförmedlingens annonsera-tjänst vilket utgör ca 18 % av den totala mängden annonser i Platsbanken. För ca 11 500 av dessa annonser saknar arbetsgivaren ett Urvalsverktyg.
Utöver dessa så finns det en potential för ca 12 000 uppdrag per månad där Arbetsgivaren ringer oss, den vill vi styra över till våra digitala tjänster.
Angiven volym är enbart uppskattad. Arbetsförmedlingen garanterar inte en viss beställningsvolym. Det verkliga behovet kan bli mindre eller större än uppskattningen. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.