2. Förfarande
Förfarande
Titel: Riksfärdtjänster och interregionala sjukresor
Beskrivning: Upphandlingen avser Riksfärdtjänst samt sjukresor utanför Region Skåne . Upphandlingen av riksfärdtjänst omfattar en helhetslösning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst, 1997:735. Resorna görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun, och sker normalt med allmänna kommunikationsmedel exempelvis flyg, tåg, buss eller taxi/specialfordon/liggande transporter.
Intern identifierare: 134/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000