2. Förfarande
Förfarande
Titel: Support och drifttjänster av Oracle-databaser
Beskrivning: Upphandlingen avser support och driftstjänster för Oracle-databaser inom SVA:s lokala IT-miljö samt för den virtuella miljön för databaserna. Syftet är att säkerställa en stabil, säker och effektiv drift samt tillgång till specialistkompetens och driftstjänsterna ska inkludera övervakning, incidenthantering, patchning samt backup och restore.
Intern identifierare: SVA 2026/124
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Nuvarande kontrakt löper ut inom kort
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48800000 Informationssystem och servrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mallar Docs
Beskrivning: Upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1864776-0
Ytterligare klassificering (cpv): 48600000 Programvara för databas och operativsystem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Prisfrågor
Beskrivning: Prisfrågor
Intern identifierare: 1864777-1
Ytterligare klassificering (cpv): 48610000 Databassystem