101112-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Diverse stödtjänster vid sjötransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjöentreprenad
Referensnummer: 2020-00127/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
· Bogseringstjänster
· Tillgänglighet bogseringstjänster för Bs fartygstrafikskunder
· Isbrytning
· Strandrensning
Kontraktstid är 4 år med en möjlighet för Beställaren att förlänga kontraktstiden två gånger med ytterligare 2 år. Härigenom kan kontraktstiden maximalt bli 8 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
. Tillgänglighet bogseringstjänster för Bs fartygstrafikskunder
Kontraktstid är 4 år med en möjlighet för Beställaren att förlänga kontraktstiden två gånger med ytterligare 2 år. Härigenom kan kontraktstiden maximalt bli 8 år. För vidare info se förfrågningsunderlaget.