101146-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av konst- och museieföremål
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Kulturförvaltningen i Göteborgs stad upphandlar ett ramavtal på transport av konst- och museieföremål
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandlingen omfattar huvudsakligen:
• Transporter av konst- och museiföremål för och inom Kulturförvaltningen
• Magasinstekniska tjänster (t.ex. mellanlagring av lådor och konst- och museiföremål)
Kompletterande tjänster i anslutning till transport, t.ex. säkra stora och otympliga museiföremål, bygga skydd och stöd eller behållare, förflyttningar från t.ex. lastintag till magasin/förvaring samt
vid behov modifiera förvaringslösningar.
• Depositioner (transporter av konst- och museiföremål som deponerats/utplacerats i kommunala
verksamheter inom Göteborgs Stad)
• Transportuppdrag kan också komma att omfatta packning/uppackning (även hos långivare), nedtagning och installation.
• Transportlådor och packmaterial