101257-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Jordbruksmaskiner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vallskörd
Referensnummer: SLU ua 2018.2.4.4-190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16000000 Jordbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) inbjuder till anbudsgivning i upphandling av hela maskinkedja gällande vallskörd, där anbudsgivaren är ansvarig för att följande utförs: slåtter, strängläggning/strängluftnig, hackning med tillsättning av ensileringsmedel, transport till plansilo, packning och förberedande täckning. Detta anbud gäller därmed samtliga steg i vallskörden från slåtter till inläggning och täckning av grönmassa samt dokumentation av skörd.
Anbud ska vara på svenska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling, 16130000 Så- eller planteringsmaskiner, 16310000 Slåttermaskiner, 16320000 Maskiner för höbärgning, 34311000 Maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskintjänst - vallskörd.