101263-2019 - ResultatSverige-Lund: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster, NSL Servicebyggnad
Referensnummer: 81035700-403449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlade konsulter inom följande kategorier ska ta fram handlingar i planeringsskede, projekteringsskede och produktionsskede:
— Arkitekt inkl tillgänglighet
— Byggkonstruktör
— Rörprojektör
— Ventilationsprojektör
— Styr- och övervakningsprojektör
— El- och teleprojektör inklusive kraft, hissprojektör
— Mark- och landskapsprojektör
— Brandkonsult
— Akustikkonsult
— Installationssamordnare
— Informationssamordnare
— Energi och miljökonsult inkl fuktsakkunnig
— Logistikkonsult
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen