Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundanpassade set
Referensnummer: RS 2019-03294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar alla efterfrågade kundanpassade set, till samtliga operationsavdelningar i regionen exklusive ögonop. Samtliga enheter har fått möjlighet att kravställa kundanpassade set utifrån verksamhetens behov och uppskattade volymer.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är VGR. Ytterligare information om VGR finns på www.vgregion.se
VGR tillämpar elektronisk handel och all fakturering till VGR kommer inom kort att ske med elektronisk faktura. Mer information om att vara leverantör till VGR, t ex hur e-handel och fakturering fungerar finns på http://www.vgregion.se/om-vgr/organisation-och-verksamhet/inkop/
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen