Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Städ- och rengöringsprodukter, tillägg 2017, SLL731.
Referensnummer: 17/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Städ- och Rengöringsprodukter till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har Capio S:t Göran och TioHundra AB, samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen